Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Tisíce asistentů pedagoga má prý skončit! Ministerstvo snižuje náklady

Ministerstvo školství plánuje podle Pedagogické komory výrazně snížit počet pedagogických asistentů, kteří pomáhají učitelům ve třídách při společném vzdělávání, takzvané inkluzi. To se ale komoře nelíbí, podle ní jsou asistenti velmi důležití. Podle ministerstva školství jsou ale údaje Pedagogické komory nepřesné, navíc by se prý nemusel počet asistentů výrazně měnit.

Podle Pedagogické komory chce ministerstvo školství v příštím roce snížit podporu inkluze o 400 milionů a v roce 2021 pak o 1,4 miliardy. Čísla jsou uvedené ve výhledu rozpočtu ministerstva školství na léta 2020 a 2021, které v pondělí zveřejnila Pedagogická komora. V roce 2021 by podle komory mohl počet pedagogických asistentů mohl klesnout o 2600.


"Učitelé budou ve třídách na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami sami. Snižování počtu pedagogických asistentů povede jen k dalšímu přetěžování učitelů a jejich odchodům ze školství," píše prezident Pedagogické komory Radek Sárközi v dopise pro ministerstvo školství.


V současnosti je podle Sárköziho v Česku při přepočtu na plné úvazky celkem 17 tisíc asistentů. "Od školního roku 2016/2017 jsou v rámci nedomyšlené inkluze do přeplněných tříd s 30 žáky zařazovány přednostně i děti se závažnými speciálními vzdělávacími potřebami. Učitelům výrazně pomáhají při výuce těchto žáků právě asistenti pedagoga," uvedl Sárközi.

Související obsah

Zde si můžete přečíst dopis pro ministerstvo školství od prezidenta Pedagogické komory:

Odevřený dopis ministerstvu školství

Typ souboru:doc

"Ty děti opravdu potřebují individuální péči, protože učitel prostě nemůže stíhat pětadvacet dětí. V tu chvíli je opravdu potřeba asistent, který učiteli plně vypomáhá," řekl zástupce ředitele pražské mateřské a základní školy Na Smetance Zbyšek Vít.


"Máme zkušenost, že v některých třídách se sejdou i dvě nebo tři děti, které potřebují napsat doporučení pedagogické poradny nebo školního poradenského zařízení na asistenci pedagoga a potom třeba na tři těžké případy máme jednoho asistenta," popsala speciální pedagožka ze školy Na Smetánce Iveta Bočková.

Asistenti pedagogů působí v mateřských, základních i středních školách. Jejich pomoc je důležitá ve třídách, ve kterých jsou žáci se zdravotním nebo jiným znevýhodněním. Podívejte se na reportáž:


 

Podle ministerstva školství jsou ale údaje Pedagogické komory nepřesné. "Pro rok 2021 je plánováno snížení o 1,2 miliardy. O rozpočtu na rok 2021 nicméně budou vedena jednání v příštím roce, navíc snížení prostředků nemusí zákonitě znamenat omezení asistentů pedagoga," sdělila mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Související obsah

"Racionalizace a efektivní nastavení financování inkluze je jedním z dlouhodobých úkolů rezortu a MŠMT realizuje již od roku 2017 řadu systémových a legislativních opatření, která jsou vždy připravována na základě analýz a s odbornou veřejností dopředu transparentně diskutována," pokračovala Lednová.

Pro rok 2020 je podle ministerstva předepsáno snížení objemu prostředku na společné vzdělávání ve výši 400 mililionů korun. "Tato částka reflektuje aktuální stav, kdy bylo k 1. 1. 2020 novelou nařízení vlády změněno financování podpůrných opatření ve školách a třídách pro žáky s postižením. Asistenti pedagoga již nebudou v těchto školách a třídách financováni z podpůrných opatření, ale prostředky budou směřovány efektivně přímo do rozpočtu školy," vysvětlila Lednová.

Ministerstvo školství prý navíc plánuje sjednocení postupu pedagogických poraden nebo zjednodušení administrativy škol kvůli podpůrným opatřením pro děti s handicapem.

Podívejte se na rozhovor s prezidentem Pedagogické komory Radkem Sárközim:

 

TN.cz

K tématu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz