Ceny

Elektřina v Česku zdražuje extrémně rychle! Ceny porostou i příští rok

Elektřina v Česku zdražuje extrémně rychle! Ceny porostou i příští rok
Ilustrační foto | Zdroj: TN.cz

Česko patří mezi země s největším růstem cen elektřiny v celé Evropské unii. Lidé tak musejí sáhnout hlouběji do kapsy. V prvním pololetí letošního roku platily domácnosti o 12 procent více než ve stejném období roku loňského. V Česku tak roste zájem o elektřinu s pevnou cenou.

"Elektřina pro domácnosti v Česku momentálně zdražuje čtvrtým nejrychlejším tempem v Evropské unii," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda. "Podle údajů Eurostatu platili Češi v prvním pololetí letošního roku 0,1748 eura za kilowatthodinu elektrické energie, což bylo o 12 procent více než v prvním pololetí loňského roku," vysvětluje ekonom Štěpán Křeček.

Více rostly ceny už jen v Nizozemí, na Kypru a v Litvě. Mezi Čechy tak v posledních měsících roste zájem o fixované produkty. "Domácnostem se může vyplatit si cenu elektřiny u svého dodavatele zafixovat," uvedl Kovanda.

Zafixovaný produkt zbavuje odběratele na jeden rok i více let možnosti měnit dodavatele elektřiny. Má však jistotu, že se mu nezmění cena. "O to větší pak může být ovšem její nárůst, jakmile fixace skončí," varuje Kovanda.

Související obsah

Ceny elektřiny podle ekonomů porostou také v příštím roce, narůst by měly zhruba o šest procent. "Běžná domácnost v příštím roce za proud zaplatí o zhruba 500 korun víc. Hlouběji ovšem do kapsy sáhnou ti, kteří elektřinou ohřívají vodu nebo topí," dodal Kovanda.

Průměrná cena elektřiny se mezi prvním pololetím 2018 a 2019 zvýšila v celé Evropské unii. "České domácnosti platí za elektrickou energii méně, než je v zemích EU obvyklé," doplnil Křeček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz