Zdražení

Za doručení do druhého dne si připlatíme, pošta chystá zdražení!

Česká pošta zase zdražuje. Za doručení dopisu či pohlednice do druhého dne si lidé budou muset připlatit. Od února bude doručovat za současnou cenu standardně až po dvou dnech. Vedení pošty tvrdí, že se inspirovalo v zahraničí a dvourychlostní doručovaní je nutností, protože současný systém je drahý.

Doručení dopisu do druhého dne se od února stane u České pošty nadstandardní službou, za kterou si lidé budou muset připlatit.

"Bude to znamenat pro naše zákazníky, že budou mít možnost si vybrat zásilku, kterou doručíme do druhého dne nebo obden," vysvětluje ředitel divize poštovního provozu a logistiky Petr Cinkl.

S nadsázkou se dá říci, že se ke sloganu Dneska podáte, zítra dodáme, přidá krátký dovětek: Když si připlatite. Co nyní pošta poskytuje za 19 korun, od února zdraží na korun 26. Lide si ale budou moci vybrat. Kdo expresní službu nebude chtít, tak si na pohled či dopis počká dva dny. Pošta tomu říká ekonomické doručení.

Česká pošta argumentuje tím, že se snižuje počet listovních zásilek a udržet současný stav je neekonomické. "Pokud máme být schopni doručovat zásilky do druhého dne s tím, že těch zásilek je výrazně méně, museli bychom zdražit všechny zásilky v celé ploše," tvrdí Cinkl.

Související obsah

Podle pošty 85 procent zákazníků na doručení do druhého dne netrvá a klidně se spokojí s delší dobou.

"Jasné zadání bylo, aby se nerušily pobočky zejména na malých obcích, tudíž ta cesta úspor je v této oblasti a já jsem přesvědčen, že tomu občané porozumí a zásadním způsobem nedojde ke snížení kvality poštovních služeb," komentuje krok pošty ministr vnitra Jan Hamáček.

Například v Rakousku si zákazník může vybrat mezi doručením do druhého dne nebo až třetí den po odeslání. Podobné je to v Dánsku, severských zemích a nebo Itálii.

Pusťte si reportáž o rušení poštovních schránek:

Záznam živého vstupu s mluvčím České pošty Matyášem Vitíkem:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zdražení

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz