Nepozornost zabíjí

Mladíka jdoucího za tmy po silnici srazilo auto. Stačilo málo a mohl žít!

Mladíka jdoucího za tmy po silnici srazilo auto. Stačilo málo a mohl žít!
Zdroj: Thinkstockphotos

Kromě častého nevěnování se okolí kvůli sledování mobilu se českým chodcům nevyhýbá ani další nešvar. Ačkoliv zákon o lepší viditelnosti chodců platí již tři roky, stále není obtížné narazit na špatné viditelné lidi, kteří jdou v noci po silnici, a to navíc po špatné straně, nebo kteří silnici přebíhají na nesprávném místě.

Tragicky skončila cesta asi devatenáctiletého mladíka letos v březnu u Moravských Budějovic. Nad ránem ho srazilo projíždějící auto. Přitom stačilo jen málo a mohl ještě žít. Podle policie na sobě měl tmavé oblečení a zřejmě žádné reflexní prvky.


"Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích," uvádí zákon.


Přesné rozměry reflexních prvků ale nejsou definované. Mohou to být například reflexní přívěsky, vesty, reflexní šle, reflexní páska či reflexní nášivky. Ochrana života přitom není příliš drahá. "Jedna reflexní páska stojí asi 25 až 30 korun a lze ji zakoupit ve sportovních potřebách, v pracovních oděvech, na internetu a podobně," uvedlo ministerstvo vnitra.

 

Související obsah


"Reflexní pásku umístěte nejlépe do výše pasu, tedy na konec rukávu, protože pohyb ruky zvyšuje viditelnost, a na nohu kolem kolena, a to zejména na straně, která je blíže silnici. Máte-li pouze jednu pásku, pak doporučujeme umístit ji na ruku. K vyšší viditelnosti za tmy přispívá i světlé oblečení," doporučuje ministerstvo.


Do boje proti nepozornosti a nezodpovědnosti chodců a řidičů, hlavně ve spojitosti s používám mobilních telefonů za chůze a při řízení, vytáhla Česká asociace pojišťoven ve spolupráci s policií a BESIPem v projektu Nepozornost zabíjí.

Podívejte se na reportáž televize Nova:
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz