Zahraničí

"Myslete na své rodiny," vzkazuje policista, kterému řidič zabil dceru

Před devíti lety rodina slovenského policisty Vladimíra Šolce přišla o dceru Radku (†14). Dívku 22. května 2010 připravil o život nepozorný řidič, který ztratil kontrolu nad svým autem. Dívčin otec všem nezodpovědným řidičům v emotivní zpovědi připomíná, že auto je jako nabitá zbraň a rozhodně nepatří do rukou každému.

"Moje dcera šla na hřbitov zapálit svíčku za strýce, který dva roky předtím tragicky zemřel. Když se s kamarádem vraceli zpátky, šli po chodníku, který je sedm a půl metru vzdálený od hlavní cesty. Objevil se pán v autě a samozřejmě nerespektoval ani rychlost jízdy, ani techniku a v mírné zatáčce dostal smyk a ty děti sedm metrů od cesty srazil. Moje Raduška byla na místě mrtvá," řekl Vladimír Šolc v dojemném videu.

Kamarád, který dívku doprovázel, prý utrpěl těžká zranění, ale dostal se z nich. Žije, i když ho pronásledují zdravotní problémy. Radka by bývala měsíc na to oslavila patnácté narozeniny. Vladimír měl ten den volno, a když jemu a jeho rodině přišli sousedi říct, že jejich dcera leží na zemi na cestě, nejprve se domnívali, že jen spadla z kola.

Související obsah

K jaké tragédii došlo, zjistili, až když na místě spatřili policisty. "Já jako chlap jsem se nějakým způsobem ještě držel, ale manželka na tom byla velmi zle. Nějak jsme se přes to dokázali přenést, museli jsme jít do práce, jeden jako druhý, protože doma se nedalo vydržet. Ať jsme se podívali do jakéhokoli kouta, všude jsme ji viděli," svěřil se Vladimír.

V tom, aby dokázali jít dál, rodině pomohla skutečnost, že měli ještě jednu dceru a dva roky po tragédii se jim narodila další, přesto na Radušku do konce života nepřestanou myslet. Osud řidiče, který dívku zabil, už Vladimíra nezajímá a věří, že pokud ho nepotrestá světská spravedlnost, tak snad ta vyšší. Muž si prý za mřížemi odseděl pouhý rok.

Související obsah

"Na světě není nic horšího, než když rodič přežije svoje dítě. Ten řidič svým nezodpovědným chováním za volantem způsobil smrt dítěte a jedno velmi těžce zranil. Netuším, proč to udělal. Dneska je čím dál víc řidičů, kteří nic nerespektují. S některými jsem mluvil, nejde o to, že by to dělali naschvál, ale oni ani nevědí, že něco udělali špatně," řekl Vladimír, který prý nechápe, jakým způsobem takoví řidiči vůbec dokáží složit zkoušky v autoškole.

"Jedno auto projede zatáčku stovkou, jiné 120 nebo 60, ale na každého platí stejné fyzikální zákony. Pokud si někdo chce hrát na frajera, ať to dělá na nějaké zkušební trati, kde pokud se něco stane, stane se to jen jemu a nikomu jinému. To, co denně vídáme, je katastrofa. Policajti můžou stát na každém metru, ale nemůžou být úplně všude a ani za nikoho nemůžou řídit auto. Pokud člověk už dostane řidičský průkaz, má 18 roků, měl by už trochu rozmýšlet, co všechno může to auto způsobit, protože v rukách nezodpovědného řidiče, který nedodržuje předpisy, je auto zbraň," vzkazuje.

Související obsah

K neštěstí může stačit jen chvilka nepozornosti. Vladimír varuje řidiče, že hustota dopravy je stále vyšší a zdaleka ne všechny cesty mají kvalitní povrch. Dokonce ani chodci často sami neví, po které straně silnice mají jít, pokud není k dispozici chodník.

"Pokud ale dospělý člověk nepřemýšlí při cestě autem, jak to můžeme chtít po malém dítěti? Kdykoli člověk sedne za volant, musí přemýšlet! Neštěstí se může stát komukoli, každému řidiči, ale je rozdíl, pokud přes obec jede 40, nebo 120. V takové rychlosti nemá šanci okamžitě zastavit žádné auto. Takhle vznikají neštěstí, na které doplácí rodiny, které přijdou o své nejbližší. Takže apeluju na klid, radši přijít o pět minut později a celý a v pořádku. Zbytečně se plašit nemá smysl," uzavírá Vladimír.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události