Zahraničí

Do nádrže se dostaly jedy. Povodně způsobily ekologickou katastrofu

Do nádrže se dostaly jedy. Povodně způsobily ekologickou katastrofu
Zdroj: tvnoviny.sk

Nepříjemné dny zažívají lidé ve slovenském Liptově, kde se kvůli listopadovým povodním vylilo odkaliště. Do vodní nádrže Liptovská Mara a potoků se tak dostaly nebezpečné jedy. Místní rybáři například v Galovanské zátoce nenašli žádnou rybu, nebo jiné organismy. Lidé by také raději neměli pít vodu ze studní.

Slovenský vodohospodářský podnik provedl kontrolu vodní nádrže ležící na severu země. A výsledek je velmi znepokojující. "V horách nad Liptovskou obcí Dúbrava zkolabovalo cca před měsícem odkaliště a tisíce tun kalu s obsahem antimonu a arsenu se vydalo na cca desetikilometrovou cestu do vodní nádrže Liptovská Mara," vysvětlil deníku Topky ekolog Rudolf Pado.

Laboratoř proto po povodních odebrala vzorky sedimentů a vody. "Arsen, který byl vedlejším produktem hornické činnosti, kontaminoval povrchové vody, přičemž naměřené hodnoty třicetinásobně překročili povolenou normu. V sedimentech šlo o desetinásobné překročení normy," uvedl ekolog.

Jedy se dostaly kromě vodní nádrže také do potoku Palúdžanka a Galovanské zátoky. "Na celém tom úseku, který byl zatížen kaly, jsme nenašli žádný život, nenašli jsme žádnou živou rybu, nenašli jsme žádné planktonní organismy," řekl deníku rybářský hospodář Tibor Ilavský. Dodal také, že stále zasedá krizový štáb a řeší se, jak minimalizovat dopad na dotčené lokality.

Související obsah

Nejhůře dopadla obec Svätý Kríž, která informovala obyvatele a chataře, aby nepili vodu ze studní. Ta z vodovodů je naštěstí pitná. Problémem se zabývá také ministerstvo životního prostředí. Mluvčí Tomáš Ferenčák dříve uvedl, že by měl vlastník odkaliště zajistit vyčištění lokality a ostatních oblastí zasažených jedy.

"Uskutečnilo se provizorní opatření, aby se zastavilo vtékání vod z potoka do odkaliště a svolalo se setkání na úrovni obce a krizový štáb. Jelikož další dny pršelo, v pohotovosti zůstávali naši vodohospodáři, aby v případě potřeby pomohli vlastníkovi zajistit, aby z odkaliště další voda neunikla. Faktem zůstává, že příslušný okresní úřad nevyhlásil mimořádnou situaci," řekl tehdy Ferenčák.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz