Zahraničí

Švýcarsko zavírá jadernou elektrárnu, po Fukušimě se bojí budovat další

Švýcarsko zavírá jadernou elektrárnu, po Fukušimě se bojí budovat další
Zdroj: Profimedia

Ještě nedávno vnímali Švýcaři jadernou energii jako jednu z nejekologičtějších, po jaderné havárii ve Fukušimě v roce 2011 ale otočili. Místo dosluhujícího reaktoru v elektrárně Mühleberg nedaleko Bernu už nový nepořídí.

Elektrárna měla sloužit až do roku 2022, původní plán poté počítal s výstavbou nového bloku, namísto toho, který po čtyřiceti sedmi letech dosloužil. V provozu byl od roku 1972, reaktor dnes odpoledne nadobro vypnou. Událost dokonce bude v přímém přenosu vysílat švýcarská televize.

Reaktor, jehož stavba trvala čtyři roky, bude během následujících let postupně rozebrán. Předpokládá se, že do úplné likvidace to potrvá až patnáct let. K demolici chce vlastník elektrárny BKW Energie využít stávající zaměstnance, které přeškolí na demontáž a radiační ochranu. Asi stovka lidí i tak přijde o práci. Z elektrárny zůstane kolem 5000 tun jaderného odpadu, z toho zhruba sto tun je vysoce radioaktivní.

Související obsah

40 procent elektřiny vyrobené ve Švýcarsku dosud pocházelo právě z jádra. Zemi zbývají ještě čtyři funkční reaktory, i s těmi se ale hodlá z ekonomických důvodů i v obavách z fukušimské katastrofy v následujících letech rozloučit, po roce 2050 by měla být úplně bez jádra. Přeorientovat se hodlá na nové technologie a obnovitelné zdroje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz