Domácí

Povánoční výprodeje začaly. Slevy mohou být i falešné, jak to poznat?

Povánoční výprodeje začaly. Slevy mohou být i falešné, jak to poznat?
Zdroj: Profimedia

Lidé před Vánocemi nakupovali dárky ve velkém a obchody praskaly ve všech. Hned po Štědrém dnu různí prodejci spustili povánoční výprodeje a nákupní horečka může začít nanovo. Pozor byste si však měli dát na nabízené zboží. Slevy totiž nemusejí odpovídat skutečnosti.

Pokud se rozhodnete vyrazit po svátcích na povánoční výprodeje nebo se rozhodnete zavítat na e-shopy, raději byste měli předem vědět, jak odhalit případné nekalé praktiky prodejců.

Podle organizace dTest můžete například ve výloze najít ceduli, která láká kupující do obchodu. V něm si však zákazníci nevšimnou, že nakupují za normální ceny. "Pokud cena uvedená na cenovce či v katalogu neodpovídá té, která je vám namarkována u pokladny, trvejte na prodeji zboží za nižší cenu, nejedná-li se o zjevný omyl," poradila organizace.

Důležité je se také zaměřit na původní částku zboží před slevou. Ověřit cenu můžete například pomocí mobilního telefonu a srovnat ji s nabídkou v jiném obchodě. "Možná budete překvapeni, jak si prodejci troufají ceny před slevou nadsazovat, a třeba i narazíte na výhodnější nabídku, díky které skutečně ušetříte," dodal dTest.

Obchodníci používají i různé velikosti písmen. "Před obrovskými číslicemi najdete mravenčí "až", před neuvěřitelně nízkými cenami zase "od". Ve spodní části reklamních oznámení se často ukrývají celá souvětí obchodních podmínek, která výhody například omezují jen na určitý druh zboží nebo je podmiňují rozsahem nákupu,“ vysvětlila organizace.

Související obsah

Podle ekonoma Lukáše Kovandy lidé například na e-shopech utratí po Vánocích zhruba 95 % toho, co vydali před nimi. "Silný nápor v e-shopech bude po vánočních svátcích poprvé patrný zřejmě v pátek 27. prosince (25. a 26. prosince si Češi navzdory možnosti nákupu online dají ještě od velkého nakupování „pauzu“ a budou se spíše věnovat hodování, cukroví, návštěvám a rozjímání) a pak hlavně v týdnu od 6. ledna 2020, kdy už tedy půjde spíše o novoroční slevy," uvedl Kovanda.

Do kamenných obchodů větších než 200 metrů čtverečních pak lidé budou moci zavítat až 27. prosince. Do té doby musejí být podle zákona zavřené. "Povánoční slevy bývají často výhodnější než slevy předvánoční, například ty během akcií typu Black Friday. Značný pokles cen lze po Vánocích čekat třeba u oděvů," dodal Kovanda.

Pokud se při nakupování setkáte se zkreslenými nebo falešnými slevami, můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci. Ta může následně udělit prodejci vysokou pokutu. Důkladně byste také měli zvážit, zda věc, kterou si chcete koupit, opravdu potřebujete. Často se stává, že si ji lidé pořídí jen kvůli nápisu sleva.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz