Domácí

Útulky plní nechtěné "dárky". Po Silvestru k nim přibudou další

Každý rok přijmou útulky po celé republice několik tisíc psů. Největší nápor ale bývá po vánočních svátcích, kdy se lidé začnou zbavovat nechtěných dárků v podobě zvířat. Štěňátko pod stromečkem je možná rozkošné, ale vyžaduje péči. To si ale někteří neuvědomují a psa nebo kočky se pak rychle zbaví. Situace se často opakuje na Silvestra, kdy ale zvířata mizí z domovů dobrovolně. Mnohdy totiž utíkají před hlukem způsobeným petardami.

Do útulku se dostalo i zhruba dvouměsíční kotě, které někdo po Vánocích údajně vyhodil z auta. Zřejmě ho dostal pod stromeček jako dárek a rozhodl se ho rychle zbavit. Každoročně takto po Vánocích končí v útulcích stovky psů a koček. A nejde jenom o štěňata nebo koťata.

Přesně na Štědrý den se útulky plní i starými a nemocnými psy, které nikdo nehledá. Důvod lze snadno odhadnout – pořízení zdravého a mladšího zvířete. Často se stává, že jakmile majitel zjistí, že mu je pes na obtíž, snaží se ho zbavit i dost nelidským způsobem. Přiváže ho například někde v lese ke stromu, což zvíře dokonce nemusí přežít.

Související obsah

Další nápor čekají útulky po Silvestru. Končí v nich vystresovaní psi, kteří utekli kvůli petardám, protože majitelé zvíře dostatečně nezabezpečili. Nejvíce novoroční ohňostroje stresují kromě psů i kočky, ptáky a koně. Většině hlodavců, exotických plazů, rybičkám a hmyzu jsou naopak dělobuchy zcela ukradené.

Nejlepší způsob, jak psa na petardy připravit, je vzít ho přes den na dlouhou procházku. Jednak se zvíře před večerem unaví a jednak si alespoň částečně přivykne na hluk. Někteří nadšenci totiž petardy odpalují i přes den. Doma pak pomůže klidnější místo, například koupelna, kde je možné zvíře nechat. Vhodné je i tlumené světlo a nějaký ten pamlsek nebo hračka.

Související obsah

Navečer rozhodně není dobré nechávat zvíře samotné. Prosté pohlazení a mluvení na vašeho mazlíčka pomůže ho uklidnit. Pokud k tomu navíc pustíte televizi nebo rádio, snadněji jeho pozornost zaměříte na příjemnější vjemy. Pokud i tak váš mazlíček udělá "loužičku" nebo bude ze stresu štěkat a výt, nekárejte ho. Vynadání nebo výprask by zvíře jen víc vystresovalo.

Pro všechny případy se ujistěte, že čip vašeho psa je aktivní a na obojek zvířeti připevněte známku s údaji o tom, koho má případný nálezce kontaktovat a vaším telefonním číslem. Pokud plánujete na Silvestra odjet a zvíře nechat doma, je potřeba mu připravit bezpečné zázemí a odstranit pokud možno vše, o co by se mohl v případě paniky zranit. Pokud vašeho mazlíčka petardy stresují více, neuškodí mu zařídit na silvestrovskou noc hlídání.

Související obsah

V krajním případě je možné sáhnout i po lécích, které psa utlumí, případně rovnou uspí. Pokud se rozhodnete své zvířátko nechat Silvestr zaspat, rozhodně neexperimentujte se "zaručenými tipy" a pro radu, co můžete svému psovi či kočce podat, zajděte za veterinářem. Zkoušení Rohypnolu a jiných tlumících prostředků vhodných pro lidi rozhodně není na místě.

Jen tak se vyhnete případným zdravotním komplikacím vašeho mazlíčka a nepříjemným překvapením. O spícího parťáka se nezapomínejte starat a sledovat, jak na léky reaguje. Nikdy uspané zvíře nenechávejte samotné.

Z bylinných sedativ se dle názoru chovatelů nejlépe osvědčil kozlík lékařský, meduňka, heřmánek, chmel nebo třezalka. Obzvlášť důležité je pamatovat na Silvestra na zvířata, která mají potíže se srdcem.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V Praze stahují vakcínu od firmy Johnson & Johnson

Na pražském hlavním nádraží končí možnost nechat se naočkovat jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson). Hlavní důvodem je to, že podle odborníků klesá její účinnost už po dvou měsících. Touto vakcínou bylo v Česku naočkováno téměř 400 000 lidí a ministerstvo zdravotnictví všem doporučuje přeočkování jinou vakcínou. V centru se nechávalo bez registrace naočkovat přibližně 600 lidí denně, teď sotva stovka. Od zítřka tak budou na místě aplikovat pouze vakcínu Spikevax (Moderna).

Krátká zpráva

Rohingové žalují Facebook o 150 miliard dolarů

Rohingští uprchlíci zažalovali u kalifornského soudu Facebook o 150 miliard dolarů (přes tři bilióny Kč) za to, že nedokáže zabránit nenávistným projevům, extrémismu a dezinformacím. V jejich důsledku přišly podle žaloby o život statisíce příslušníků této převážně muslimské menšiny v Myanmaru, jejíž diskriminace a vyhánění ze země jsou označovány za genocidu.

Píše se na Deník.cz