Peníze

Zálohy na pojištění opět vzrostly. O kolik a od kdy si připlatíme?

Zálohy na pojištění opět vzrostly. O kolik a od kdy si připlatíme?
Zdroj: Getty Images

Jako každý rok se mění výše minimálních záloh, kterou jsou osoby samostatně výdělečně činné povinny odvádět na zdravotní a sociální pojištění. O kolik letos sáhnou hlouběji do peněženky?

Výše minimálních záloh se pro podnikatele mění každoročně, protože je navázaná na průměrnou mzdu v národním hospodářství, a ta se každoročně zvyšuje. Od 1. 1. 2020 je proto minimální záloha OSVČ na zdravotní pojištění 2352 Kč místo dosavadních 2208 Kč. Zvýšit si odváděnou částku musí všichni podnikatelé, kteří platí minimální vyměřovací základ nebo částku nižší než 2352 Kč. Celkem se jedná o více než 50 % všech OSVČ.

Částku minima v nové výši je nutno odvést již počínaje lednovou platbou pojistného, nikoli až po podání přehledu OSVČ za rok 2019. "Termín splatnosti pojistného na zdravotní pojištění je pro OSVČ od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Lednovou platbu tedy musí OSVČ odvést od 1. ledna 2020 do pondělí 10. února 2020," vysvětluje Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.


U platby měsíční zálohy za sociální pojištění je termín jiný, musí být zaplacena vždy během aktuálního měsíce, např. za leden 2020 se tedy platí od 1. ledna až 31. ledna 2020. V loňském roce činila výše zálohy na sociální pojištění 2388 Kč, s novým rokem vzrostla na 2544 Kč.

Na zálohách za zdravotní i sociální pojištění tak podnikatelé úhrnem zaplatí každý měsíc o 300 Kč více, než v loňském roce.

Související obsah

V důsledku zvýšení minimální mzdy se rovněž zvyšuje pojistné osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) a minimální pojistné zaměstnanců, protože pro ně je vyměřovacím základem. Jestliže od 1. 1. 2020 činí stanovená minimální mzda 14 600 Kč místo dřívějších 13 350 Kč, zvyšuje se pojistné OBZP a minimální pojistné zaměstnanců na 1971 Kč místo dosavadních 1803 Kč, a to rovněž počínaje lednovou platbou.

Po roce se opět mění i výše pojistného, které za „své“ pojištěnce platí stát: od 1. 1. 2020 je tato částka 1067 Kč místo dosavadních 1018 Kč. Nárok na platbu pojistného státem mají nezaopatřené děti, důchodci, příjemci rodičovského příspěvku, ženy na mateřské nebo osoby na rodičovské dovolené, osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství, uchazeči o zaměstnání a mnozí další.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz