Lidovci

Šéfem KDU-ČSL je Jurečka. Lidovci zvolili i nové místopředsedy

Šéfem KDU-ČSL je Jurečka. Lidovci zvolili i nové místopředsedy
Zdroj: TV Nova

Lidovci si na mimořádném sjezdu zvolili nového předsedu, stal se jím bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Končící šéf Marek Výborný v proslovu poděkoval za důvěru kolegů i podporu rodiny a vypočítal cíle strany.

Sjezd začal českou hymnou, následovala minuta ticha za zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu a manželku dosavadního šéfa lidovců Markétu Výbornou. Právě její smrt byla důvodem, proč se Marek Výborný rozhodl odejít z čela strany.

Ve funkci ho nahradil bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, získal 205 z 357 platných hlasů. Ve svém projevu před volbou řekl, že chce ze strany vyhnat poraženectví a zvýšit její sebevědomí. Zároveň bude usilovat o to, aby voliči dokázali odlišit lidovce od dalších opozičních stran.

"Naším úkolem je vystoupit z davu do opozice. Lidé mnohdy neví, co říkáme my a co další opoziční strany. Není čas přemýšlet, na čích zádech se dostaneme do Sněmovny a s kým půjdeme do vlády," prohlásil Jurečka.

Související obsah

Lidovce čekala ještě volba místopředsedů. Krátce po zahájení sjezdu si totiž vzala slovo první místopředsedkyně Šárka Jelínková, která prohlásila, že všichni místopředsedové také rezignují. Senátorku Jelínkovou delegáti zvolili znovu, podpořil ji i Jurečka. Dalšími místopředsedy se stali Jan Bartošek, Petr Hladík, Ondřej Benešík a Tomáš Zdechovský.

Projev měl také končící předseda Výborný, který znovu zopakoval, že "být táta je víc než předseda a rodina je víc než politika". Poděkoval také za neutuchající podporu - kromě stranických kolegů dětem a zemřelé manželce.

"Mé manželce Markétě, bez jejíž podpory bych se loni nestal předsedou a která mi skutečně s plným nasazením vytvářela tolik potřebné rodinné zázemí. A od října mi ho vytváří zcela jiným, originálním a těžko sdělitelným způsobem. Díky, Marky," prohlásil s pohledem k nebi.

Část projevu Marka Výborného:

Za klíčový krok svého vedení Výborný považuje zřízení pozice stálého volebního manažera, který pracuje dlouhodobě a ne jen několik měsíců před volbami, jak tomu bylo dříve. Lidovci by se podle něj měli vydat mezi lidi, aby oslovili potenciální voliče.

V "lidovecké vizi pro Česko", kterou končící předseda vytvořil na základě vnitrostranické diskuze, vypočítal tři základní politické principy, o které by se KDU-ČSL měla opřít - rodina je nade vše, rodiče jsou hrdinové a děti jsou budoucnost.

Související obsah

Po svém projevu dostal Výborný od svých kolegů kytici a cyklistický dres s mnápisem "Táta je víc než předseda".

Poté k řečnickému pultíku přistoupil europoslanec Tomáš Zdechovský, který byl původně kandidátem na předsedu. Z boje ale odstoupil s tím, že by se rád ucházel o pozici místopředsedy. Novým šéfem se tak mohl stát předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek, bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, nebo okresní tajemník Jan Horníček z Rychnova nad Kněžnou.

Zdechovský ohlásil, že se vzdává kandidatury:

Nový šéf povede KDU-ČSL do krajských voleb, které se budou konat na podzim. Lidovci budou obhajovat jeden hejtmanský a 61 zastupitelských mandátů. Pokud delegáti předsedu ve funkci za rok potvrdí, bude lídrem i do sněmovních voleb.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz