Zahraničí

Impeachment finišuje, senátoři o osudu Trumpa rozhodnou za pár dní

Impeachment finišuje, senátoři o osudu Trumpa rozhodnou za pár dní
Zdroj: Profimedia

Americký prezident Donald Trump má důvod k radosti. Senát, který projednává ústavní žalobu vůči němu (takzvaný impeachment) kvůli údajnému zneužití pravomoci a obstrukcím, mu totiž v pátek zahrál přímo do ruky.

Demokratickým senátorům se totiž nepodařilo prosadit předvolání nových svědků či předložení nových důkazů. Na svou stranu totiž při hlasování přetáhli jen dva zákonodárce z řad repblikánů. Jenže potřebovali čtyři.

A protože nebudou noví svědci, proces s Donaldem Trumpem nezadržitelně směřuje ke konci, píše BBC. A vše nasvědčuje tomu, že senátoři ve středu prezidenta obžaloby zprostí a on bude moci nadále úřadovat v Bílém domě.

Související obsah

Pro Trumpovo odvolání by musely hlasovat dvě třetiny senátorů. Republikáni mají ve stočlenném zákonodárném sboru 53 křesel, Demokraté 47. Je tedy vysoce nepravděpodobné, že seženou dvacet přeběhlíků, kteří by byli ochotní Trumpa "odstřelit." Naopak je možné, že se na stranu prezidenta přikloní několik demokratických senátorů.

Trump čelí ústavní žalobě mimo jiné kvůli tomu, že měl tlačit ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského do vyšetřování proti Hunteru Bidenovi. Ten je synem Trumpova hlavního politického rivala Joea Bidena.

Připomeňte si impeachment v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz