Domácí

Státní zástupce zastavil stíhání syna Babiše. Trestný čin se prý neprokázal

Státní zástupce zastavil stíhání syna Babiše. Trestný čin se prý neprokázal
Zdroj: Profimedia

Stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího kvůli kauze Čapí hnízdo je u konce. Rozhodl o tom státní zástupce, podle kterého k dalšímu stíhání premiérova syna není důvod. Informovalo o tom Městské státní zastupitelství v Praze.

"Důvod zastavení trestního stíhání Andreje Babiše mladšího je totožný s důvodem zastavení trestního stíhání osob v "kauze Čapí hnízdo", tj. skutek, pro který bylo trestní stíhání vedeno, není trestným činem a není důvod k postoupení věci," uvedl mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Zároveň zdůraznil, že státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ dozoruje, ve svém rozhodnutí zohlednil i závěry nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten loni v prosinci obnovil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a expertky na dotace Farmy Čapí hnízdo Jany Mayerové.

Související obsah

Naopak u Babišovy ženy Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalýho předsedy představenstva Farmy Čapí hnízdo Josefa Nenadála nejvyšší zástupce zastavení trestního stíhání potvrdil.

Případ Babiše juniora se ale řešil zvlášť a zastavení stíhání se ho tak netýkalo. Policisté už dříve kvůli stejné záležitosti vyšetřovali i místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Andrej Babiš mladší je premiérův syn z prvního manželství. Jeho případ Šaroch vyčlenil k samostatnému projednání zejména proto, že Babiš junior žije ve Švýcarsku a nepodařilo se ho vyslechnout.

Související obsah

Kauza trvá už více než čtyři roky. Farma Čapí hnízdo se dostala do hledáčku policie kvůli padesátimilionové dotaci z fondů EU. Peníze totiž byly určeny pouze pro malé a střední firmy a holding Agrofert, do kterého Čapí hnízdo patřilo, by tak na ně neměl dosáhnout.

Čapí hnízdo proto mělo být podle policie účelově převedeno na jiného majitele, aby se mohlo ucházet o dotaci, kterou nakonec obdrželo. Kdo je novým vlastníkem Čapího hnízda, nechtěl Babiš dlouho prozradit, nakonec se ukázalo, že je jím bratr jeho manželky Moniky Martin Herodes.

Související obsah

Policie hlavní aktéry kauzy obvinila z dotačního podvodu na podzim roku 2017. Podle ní měli Čapí hnízdo účelově vyčlenit z holdingu Agrofert a její vlastnickou strukturu upravit tak, aby působila jako teprve startující podnik. Díky tomu uspěla se svou žádostí o dotaci.

Podle původního rozhodnutí Šarocha na ni farma měla nárok a žádný důkaz neprokázal, že by se nejednalo o malý či střední podnik. Andrej Babiš starší jakékoli provinění od začátku odmítá a celou záležitost považuje za politickou kauzu.

Podívejte se, co premiér Babiš řekl o trestním stíhání v kauze Čapí hnízdo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz