Zahraničí

V Brazílii objevili nový záhadný virus. Nikdo neví, co je zač

V Brazílii objevili nový záhadný virus. Nikdo neví, co je zač
Zdroj: Profimedia

Vědci objevili v brazilském jezeře nedaleko města Rio de Janeiro úplně nový virus, který pojmenovali yaravirus. Jeho genom je jedinečný - více než 90 % jeho DNA ještě nikdo nikdy neviděl. Zatím se tak neví, do jaké rodiny virů yaravirus patří.

Yaravirus byl objeven v uměle vytvořeném jezeře Pampulha, které leží na západě Brazílie nedaleko města Rio de Janeiro. Své jméno dostal po mytologické královně vod Yaře. Informoval o tom web Science Alert.

Vědci jsou jím zcela fascinováni. Virus je totiž zahalen tajemstvím - většina jeho genů je naprosto neznámá. "Většina známých virů má mnoho společných rysů, díky kterým se povedlo je rozdělit do příbuzných skupin," napsali vědci ve své studii.

Související obsah

Yaravirus ale představuje výjimku. Ve svém výzkumu vědci zjistili, že více než než 90 % jeho genů zatím nebylo objeveno a popsáno. Pouze šest z nich je vzdáleně podobných s jinými již známými geny virů.

"Současná metagenomická analýza, která slouží pro detekci virů, by ani nerozpoznala, že je yaravirus virem," uvedli vědci. Zatím se tak neví, co je zač. Mohlo by se jednat o prvního objeveného zástupce neznámé skupiny virů, nebo vzdálený druh, který se nějak vyvinul do jiné formy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz