Zajímavosti

Střídání partnerů zvyšuje šanci na rakovinu. Tento počet je rizikový!

Střídání partnerů zvyšuje šanci na rakovinu. Tento počet je rizikový!
Zdroj: Profimedia

Střídání sexuálních partnerů má neblahý vliv na naše zdraví - podle studie vědců z Cambridge se ženám, které mají za sebou deset a více mužů, zvyšuje šance na rakovinu až o 90 procent. U mužů je toto riziko nižší, přesto stále vysoké.

Střídat partnery může podle studie vědců z cambridgské Anglia Ruskin University až zdvojnásobit šanci na rakovinu. Rizikovou skupinou jsou především ženy. Odborníci provedli výzkum u starších žen a zjistili, že těm, které měly deset a více sexuálních partnerů, byla rakovina diagnostikována častěji. Šance na výskyt této choroby je u nich o 90 procent vyšší.

U mužů je tato šance o 69 procent vyšší. "U obou pohlaví jsme zjistili, že vyšší počet sexuálních partnerů zvyšuje riziko rakoviny," uvedl vedoucí výzkumu Lee Smith. Mnoho typů rakoviny - např. prostaty, ústní dutiny či děložního čípku podle něj souvisí s pohlavně přenosnými nemocemi.

Výsledky studie také ukázaly, že u žen s více než deseti sexuálními partnery je vyšší šance, že budou trpět cukrovkou nebo srdečními chorobami. Na výzkumnou práci upozornil britský deník The Sun.

Související obsah

Manažerka Natasha Patonová z britské organizace věnující se výzkumu rakoviny prohlásila, že výsledky studie jsou zajímavé, nicméně plně nezohlednily dva klíčové faktory rakoviny, kterými jsou kouření a nadváha.

"Lidé, kteří měli více sexuálních partnerů, mohou mít zvýšené riziko HPV infekce, která může způsobit některé méně běžné typy rakoviny. Je to ale velmi běžná infekce," dodala s tím, že se s ní většina lidí ve svém životě setká, aniž by to u nich vedlo k rakovině.

Podle Patonové by se tak lidé měli víc než o počet sexuálních partnerů starat spíš o zdravý životní styl. To znamená především přestat kouřit, udržovat zdravou váhu a omezit alkohol.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz