Domácí

Každý třetí Čech dostane rakovinu: Budete to právě vy? 10x odpovězte

Každý třetí Čech dostane rakovinu: Budete to právě vy? 10x odpovězte
Zdroj: Getty Images

Světový den rakoviny, který každoročně připadá na 4. února, se snaží upozornit na zákeřnost této nemoci, i faktory, kterými se zbytečně riziku onemocnění vystavujete a přibližujete. Jak moc si o stále smrtící nádory koledujete vy?

Česká republika je ve statistikách onemocnění rakovinou bohužel na předních místech na světě. Každoročně u nás onemocní touto zhoubnou nemocí přes 94 000 lidí a téměř 27 000 boji s rakovinou podlehne. V průběhu svého života pak postihne rakovina každého třetího obyvatele Česka, každý čtvrtý na ni zemře.

Alarmující je, že ve velkém trpíme těmi typy rakoviny, na kterých se značně podílí nevhodná životospráva a životní styl – a proti kterým je změnou některých zlozvyků velmi snadné bojovat. Jak vysoká je šance, že rakovinou onemocníte právě vy?

Zodpovězte si následující otázky, čím vícekrát je vaše odpověď ano, tím rizikověji to s vámi bohužel vypadá.

1. Kouříte?

U rakoviny plic je právě kouření nejčastější příčinou, spojuje se ale i s jinými druhy rakoviny. V tabákovém kouři se nachází množství toxinů a karcinogenů, které pronikají do dýchacích cest a zvyšují riziko karcinom hrtanu, dutiny ústní a rtu, vyšší riziko kuřáci zaznamenávají také u nádoru jícnu, slinivky či močových cest. Toxiny ale pronikají také do krve a mohou zvýšit nejen šanci, že onemocníte dalšími typy rakoviny (tlustého střeva, děložního čípku, prsu, ledvin, jater), ale zhoršují také průběh onemocnění.

Související obsah

2. Pijete pravidelně alkohol?

Vědci se stále přou o to, zda omezené množství alkoholu může lidskému organismu v něčem prospívat. Co ale vědí jistě, je, že pravidelná nadměrná konzumace přispívá až k devíti druhům nádorů. Pokud navíc kouříte, šance, že onemocníte, skokově narůstá. U pijáků je častější rakovina hltanu, hrtanu, jícnu, tlustého střeva, konečníku, jater, slinivky, prostaty a prsu. Opatrní buďte, pokud vlivem alkoholu často zvracíte, trpíte refluxem nebo jinými trávicími problémy, oslabené trávicí ústrojí je náchylnější k jakýmkoli onemocněním, včetně vředů.

3. Překročili jste hranici obezity?

Na špičce světových tabulek stojíme bohužel i v kategorii obezity. Pár kilo navíc zdraví nepřeje, pokud jste ale již překročili hranici obezity, rapidně u vás narůstá riziko kardiovaskulárních onemocnění i nádorových změn. Obézních je u nás až čtvrtina obyvatel, bohužel ani u dětí nejsou čísla o moc nižší. Hned po kouření je přitom obezita druhý nejzásadnější preventabilní faktor rakoviny, pokud se k němu připočtou také další faktory, týkající se výživy a pohybu, tedy nedostatek pohybu, nadměrná konzumace masa a minimum vlákniny ve stravě, jde o faktor téměř srovnatelně nebezpečný.

4. Rádi se sluníte?

Ač nepatříme mezi slunné jižní země, vysoko ve statistikách si stojíme i v případě rakoviny kůže. Je to zejména nízkou ochranou při opalování, řada lidí nepoužívá ochranné přípravky vůbec, nebo nedostatečně. Bohužel zodpovědní nejsme ani v kontrole znamének a jakýchkoli změn na kůži. Alarmující je, že kromě lidí nad 55 let jsou mezi pacienty s nádory kůže často mladé ženy.

Související obsah

5. Holdujete uzeninám a tučnému jídlu?

Z hlediska výživy jsou nejrizikovější vysoce upravované polotovary, jídlo z fast foodů, nadměrná konzumace červeného masa a uzenin a strava bohatá na živočišné tuky. Ve stravě by naopak neměla chybět vláknina a čerstvé ovoce a zelenina. Nevhodná životospráva se nejvíce podílí na vzniku rakoviny úst, hrdla, žaludku, střev, jícnu, slinivky, žlučníku, ale i ledvin, jater, prostaty, vaječníků, prsu a dělohy.

6. Ani nevíte, kdy naposledy jste byli u lékaře?

Nádory nevyrostou přes noc, a čím dříve je lékař zachytí, tím lépe pro vás. Proto je důležité chodit pravidelně k lékaři a na předepsané preventivní prohlídky. To se týká zejména žen, které tak mohou předejít rakovině prsou, dělohy, děložního čípku i vaječníků. Škála buněčných změn je široká a podchytí-li se včas, obejde se léčba často i bez nutné operace a ozařování.

Prevence pomáhá například v rakovině prsu, důležité je domácí samovyšetření i lékařské kontroly.

  

7. Pozvání na screening jste hodili do koše?

Význam prevence hraje zásadní roli také v případě rakoviny tlustého střeva a konečníku, která je druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním na světě. Postihuje zejména lidi po padesátce, v Česku proto existuje adresné zvaní pro ty, kdo na prevence nechodí sami od sebe. Tisíce pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny nyní dokonce dostávají samoodběrovou sadu přímo do schránky. K lékaři byste měli zamířit, pokud pociťujete změny v pravidelnosti či velikosti stolice, trápí vás často zácpa, průjem a bolestivé větry, nebo zpozorujete hlen či krev ve stolici.

8. Změn na vlastním těle si moc nevšímáte?


Bulka v prsu, komplikované trávení, nové nepěkné znaménko na kůži, nemizící pocit knedlíku v krku. To jsou všechno faktory, kterých si na sobě můžete povšimnout sami a měli byste kvůli nim zamířit neodkladně k lékaři. Je třeba udržovat si přehled o tom, jak se vaše tělo chová a vypadá běžně a jakékoli odchylky neignorovat.

Související obsah

9. Měli jste rakovinu v rodině?

Všechna nádorová onemocnění jsou zapříčiněna poškozením na úrovni genů. Pokud máte onkologické onemocnění v rodině, neznamená to, že stoprocentně onemocníte také, můžete mít ale vyšší dispozice. Je proto na místě důslednější kontrola i lékařská prevence. Informujte o všem svého lékaře, jako pacient s genetickou zátěží můžete mít hrazená i nadstandartní preventivní vyšetření.

10. Prodělali jste v minulosti onkologické onemocnění a následnou léčbu?

Zvýšenou pozornost prevenci by měli věnovat zejména ti, kdo již v minulosti rakovinou onemocněli. Recidiva je bohužel vysoká, především u rakoviny plic, vaječníků a prostaty. Na vznik rakovinného bujení ale může mít vliv i celkově oslabená imunita, díky které se můžete snáze nakazit viry, způsobující například rakovinu děložního čípku, žaludku nebo jater. Doporučení, která si po vážnějším onemocnění od lékaře vyslechnete, neberte na lehkou váhu.

Související obsah

Co pro sebe můžete udělat navíc? Dodržujte doporučení, která radí Evropský kodex proti rakovině.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz