Domácí

Zemědělci se bojí hrabošů, českou přírodu proto zasypou smrtícími jedy

Z letošní mírné zimy mají obavy tuzemští zemědělci. Díky minimu mrazivých dní zřejmě přežije větší množství škůdců, se kterými již tak složitě bojovali. Proto si i pro novou sezonu pěstitelé odsouhlasili nutné použití jedů, které mají pomoci stav hrabošů regulovat.

Dle průzkumu Zemědělského svaz ČR dosáhly v minulé sklizňové sezóně škody více než 1,5 mld. Kč, na nově založených porostech téměř 300 milionů korun. Vzhledem k mírné zimě nedošlo ke snížení výskytu tohoto polního škůdce a hrozí, že kalamita bude pokračovat i v letošním roce.

Zemědělci, orientující se na výnos, se tak bez užití pesticidů neobejdou. V loňském srpnu donutila hraboší kalamita Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství nakonec k plošné aplikaci jedu, své rozhodnutí sotva po týdnu ale pozastavil. Řada zemědělců již však stihla jed aplikovat, na což doplatili nejen hraboši, ale i čápi, zajíci nebo bažanti.

Vlnu nevole vzbudila především látka Stutox II. Tento přípravek je sice účinný proti hrabošům, vloni ale právě kvůli němu uhynulo několik čápů, pro které jsou drobní hlodavci nutnou potravou. Pokud se z hraboše dokáže jed přenést i do těla takto velkého ptáka a zabít ho, lidé měli obavy, jaký dopad má na přírodu.

Související obsah

Rezort zemědělství i po loňských nepříjemnostech povolil užití problematické látky i v letošním roce. Stutox II funguje na bázi vysoce toxického fosfidu zinku. "Účinná látka přípravku Stutox II se v půdě uvolní a vlhkem se úplně rozloží na přirozené látky, které se v půdě běžně vyskytují. Tato látka tak nepředstavuje žádné nebezpečí pro půdu, vodu, ani pěstovanou produkci," odůvodnil rozhodnutí ministerstva zemědělství jeho tiskový mluvčí Vojtěch Bílý.

Zemědělci odmítají sledovat, jak jim hraboši ničí úrodu. Pojistit se chtějí ještě dříve, než letos zasejí, nářky resortu životního prostředí, ornitologů či myslivců si příliš k srdci neberou. ÚKZÚZ povoluje v případě zvýšeného výskytu hraboše polního vyšší dávku rodenticidu do nor a po posouzení inspektory i aplikaci rozhozem pomocí seřízeného rozmetadla.

Související obsah

Zatím ale k plošné aplikaci na pole nedošlo. Zemědělský svaz ČR považuje aplikaci rotenticidů rozhozem až za krajní řešení. Zemědělci podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy prý udělají maximum pro to, aby k žádnému plošnému otrávení a úhynu zvířat nedošlo. Letos budou například mrtvé hraboše včas odklízet, aby je žádné zvíře nemělo šanci pozřít.

"Zemědělci žijí ve stejné krajině, pijí stejnou vodu, jedí stejné potraviny jako zbytek obyvatel. A půda, na které hospodaří, jim musí zajistit obživu i v následujících letech," dodal Martin Pýcha. "Zemědělci vůbec nechtějí dávat na svá pole více chemie, než je nutné," potvrdila i Agrární komora České republiky. Zatím zemědělský svaz proti hrabošům doporučuje například hlubší orbu.

Zemědělci dostávají za hrabošem zničenou úrodu od státu kompenzace. Více zjistíte v reportáži.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz