Domácí

V základech zámku v Břeclavi objevili kostry! Lidé zřejmě zemřeli při rituálu

Břeclavský zámek vydal netušené tajemství. V jeho základech objevili archeologové pozůstatky tří lidí. Kostry jsou staré zhruba tisíc let, podle archeologů mohli tito lidé zemřít násilnou rituální smrtí.

Výzkum břeclavského zámku provádí archeologové už několik měsíců. Před půl rokem objevili zachovalé pozůstatky hradby a minulý týden kosterní ostatky. O všem ale informovali až nyní.

Kostry se našly v těsné blízkosti v extrémních pozicích. Nález nasvědčuje tomu, že lidé mohli být svázaní a zřejmě zemřeli násilnou smrtí. Nad všemi třemi těly byly navíc zbytky velkého kovového předmětu, který se archeologům zatím nepodařilo identifikovat.

Ostatky ležely na podloží vysypaném kamením, přitom v Břeclavi ložiska kamene nejsou. Odborníci proto pracují s myšlenkou, že byly kameny na místo převezeny odjinud. Celý nález působí jako výsledek rituálního úkonu.

Související obsah

I když jsou kostry přes tisíc let staré a v té době už bylo na našem území křesťanství, pohanské zvyky někde přetrvávaly ještě dlouho po jeho zavedení. Mohlo jít i o zotročené válečné zajatce, kteří posloužili jako oběti proto, aby stavba na místě dlouho vydržela.

Archeology teď čeká maraton dalšího zkoumání. Budou se snažit určit pohlaví a věk obětí. Genetický rozbor by mohl stanovit, jestli nešlo o příbuzné a odkud pocházeli.


 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz