Koronavirus

Stovky lidí v karanténě a desítky testů. Jak to vypadá v různých krajích

Celkem stovky Čechů v karanténě a desítky testů, z toho tři pozitivní. Taková byla v pondělí aktuální situace ohledně koronaviru v České republice. Podívejte se na to, jak to vypadá zrovna ve vašem kraji.

Krajské hygienické stanice (KHS) zatím nezvažují vlastní preventivní opatření v krajích. V současnosti vycházejí z doporučení ministerstva zdravotnictví a jeho pokynů. Přesný počet lidí, zůstávajících v domácí karanténě, není jasný. Některé firmy totiž svým zaměstnancům, kteří pobývali v zasažených oblastech, nařídily práci z domova.

Každý, kdo má podezření, že by mohl být nakažený nebo má ohledně viru otázky, může se obrátit na svou hygienickou stanici. Rozpis kontaktů najdete v tomto článku.

Celkem 53 podezřelých na koronavirus evidovali v neděli ráno v Praze. Dva případy se nakonec potvrdily. V pátek bylo v domácí karanténě pět lidí.

Související obsah

Středočeský kraj nechal do pondělí testovat celkem devět obyvatel, vše s negativním výsledkem. Od začátku epidemie bylo v kraji 70 lidí v domácí 14denní karanténě. Nikdo z nich neměl klinické příznaky nemoci. Hygienici informují obyvatele kraje o doporučeních na svém webu. Všechny sporné případy nechávají znovu testovat.

Na 60 lidí bylo v karanténě v Jihočeském kraji. V nejbližší době pravděpodobně přibude do domácí karantény dalších 20 lidí, kteří se ozvali přes víkend. "Dnes jsme do karantény poslali 12leté dítě, které bylo v lokalitě v Itálie," uvedla krajská hygienická stanice v pondělí. Výsledky testu zatím nejsou známy.

KHS Plzeňského kraje od začátku výskytu viru nechala provést odběry u 35 a více pacientů. V domácí karanténě bylo 90 dalších. V kraji jsou v platnosti rutinní opatření a nově byla zřízena kontaktní infolinka.

Zatím tři testovaní a jeden nepotvrzený případ. Tak vypadá situace s nákazou v Karlovarském kraji. "K dnešnímu dni jsme vydali celkem čtyři rozhodnutí o nařízení karantény," uvedla v pondělí mluvčí hygienické stanice Michaela Zajíčková. Hygienici aktualizují informace na svých stránkách a na facebooku. Zřídili také informační linky, kam je možné zavolat - na číslech 355 328 368 a 355 328 362.

Související obsah

V Ústeckém kraji byl dosud potvrzen jeden pacient s virem COVID-19. KHS dále eviduje několik pacientů s chřipkovými potížemi, kteří pobývali v severní Itálii. Na jejich výsledky se stále čeká. Až do současnosti bylo nařízeno 14 domácích karantén. Další obyvatelé kraje využívají možnosti práce z domova.

Vzhledem k tomu, že v kraji není vysoký počet pacientů s podezřením na koronavirus, Ústecký kraj nezvažuje zavedení plošných preventivních opatření. Zatím se jedná pouze o takzvané cestovatelské případy. Je ale možné, že v následujících dnech dojde k zákazu návštěv v seniorských domovech.

Podle oficiálního vyjádření hygieniků Libereckého kraje nebudou poskytovány žádné informace až do úterý 3. března, kdy bude vydána tisková zpráva.

Související obsah

V Královéhradeckém kraji je v současnosti testován jeden pacient s podezřením na virus COVID-19. Jeho výsledky budou známy v úterý, prozatím zůstává v nemocnici. Domácí karanténa byla nařízena 78 lidem.

Pardubický kraj nemá v současnosti potvrzen žádný výskyt viru COVID-19, proto se bude řídit doporučeními vlády. Všech osm pacientů, u kterých bylo podezření na nebezpečný vir, bylo testováno s negativním výsledkem. V domácí karanténě zůstává 11 lidí.

Vysočina v současnosti eviduje 21 lidí v karanténě. Z toho čtyři pacienti, kteří vykazovali výraznější příznaky, zůstávají v nemocnici. V domácí karanténě je stále 17 lidí. Hygienická stanice také eviduje jeden sporný případ, jehož výsledky budou známy v úterý ráno. Hygienici zavádí opatření v souladu s doporučením ministerstva zdravotnictví. Zřízená krizová linka funguje nepřetržitě, aktualizovány jsou také webové stránky.

Související obsah

V Jihomoravském kraji se od 24. ledna objevilo více než 150 podezření na koronavirus. "Naprostá většina byla neopodstatněných. Doposud jsme indikovali 13 vyšetření, kde to podezření bylo skutečně oprávněné, v deseti případech už víme, že byla nákaza vyloučená," řekla ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek. Žádná speciální opatření hygienici neplánují, v Jihomoravském kraji se totiž zatím žádný případ neobjevil.

Na pět výsledků testů na virus čekají lékaři i hygienici ve Zlínském kraji. Zatím tam bylo testováno celkem 30 lidí, do současnosti 25 negativně. Také na Zlínsku připravili hygienici infolinku pro veřejnost.

Související obsah

Olomoucký kraj eviduje v současnosti jednoho pacienta s klinickými příznaky nemoci. Zhruba 20 lidí zůstává v domácí karanténě. Specifická opatření KHS zatím nechystá.

Celkem šest lidí testovali v pondělí v Moravskoslezském kraji, ani u jednoho se nepotvrdil. Podle informací z neděle bylo v kraji 63 lidí v karanténě, a to včetně pěti čínských studentů. Nákaza se nepotvrdila a byli propuštěni.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce vyhlásit nouzový stav:

pb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz