Domácí

Speciál TN o koronaviru: Italský scénář zatím nehrozí, říká Prymula

Ve speciálním vysílání se moderátor Rey Koranteng ptal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na situaci kolem koronaviru. Pozvání přijali také epidemiolog Roman Prymula a ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek.

V České republice se objevilo prvních pět případů nákazy koronavirem. Státní úřady se proto dohodly na domácím testování podezřelých na koronavirus. Přesný průběh přiblížil v speciálním vysílání s moderátorem Reyem Korantengem ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Začínáme v Praze, potom to budeme rozšiřovat do regionů. Jsme domluvení s příslušnými zdravotnickými záchrannými službami a také s infekčními odděleními. Člověk, který bude pociťovat příznaky onemocnění, musí zůstat doma. Zavolá na číslo 112, bude přepojen do místně příslušné hygienické stanice a následně stanice vyhodnotí situaci a případně se provede výjezd. Na místě se odeberou výtěry z nosohltanu, případně i krev," řekl Vojtěch.

Související obsah

  

Otázky se týkaly také paniky, která zachvátila část české populace. Podle některých expertů je naprosto zbytečná, další doporučují mít doma alespoň základní zásoby. Česku podle epidemiologa Romana Prymuly zatím nehrozí podobný scénář s rozšířením nemoci jako v Itálii. "Itálie měla smůlu, že se nemoc objevila v několika ohniscích najednou. Podobné signály u nás nejsou. Snažíme se vše zachytit," prohlásil.

  

V úterý ráno potvrdil ministr zdravotnictví pátý případ nákazy koronavirem v Česku. V Nemocnici Na Bulovce leží dívka z Ekvádoru, která byla v kontaktu s nemocnou Američankou a jejíž první test na Covid-19 byl negativní. Další tři pacienti jsou Češi, kteří se v minulých dnech vrátili z Itálie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz