Domácí

Manažer ČD měl Rakušany nabádat k vyřazení RegioJetu. Hrozí obří pokuta

Českým drahám hrozí od Evropské komise obří pokuta až čtyři miliardy korun. Ta vyšetřuje národního dopravce kvůli podezření z kartelu. Jeden z jeho manažerů se údajně dohodl s rakouskými kolegy, že nebudou prodávat vagóny nikomu z českých konkurentů.

Hlavním důkazem v případu mají být podle webu Seznam Zprávy e-maily mezi českým a rakouským manažerem. České dráhy tak pár řádků může přijít na miliardy korun.

V jedné ze zpráv údajně píše manažer Radek Dvořák své kolegyni z rakouských drah: "Byl bych velmi vděčný, kdybyste eliminovali alespoň RegioJet."

Hned druhý den prý přichází do firemního mailu Českých drah souhlasná odpověď z Rakouska: "Ahoj, Radku, postaráme se, aby RegioJetu vagony prodány nebyly."

Předmětem debaty dvou manažerů jsou vyřazené vagóny rakouských drah, které ve velkém nakupovala společnost RegioJet. Stály jen zlomek ceny nových souprav, přestože mají životnost ještě desítky let. "Žluté vlaky" díky bazarovému nákupu rychle expandovaly na české železnici.

Související obsah

RegioJet nakoupil od rakouských drah téměř stovku vagónů. V roce 2015 ale nastala změna a rakouská strana další plánované obchody zrušila. "Od té doby už jsme nekoupili ani kolo a všechny další vagóny získaly pouze České dráhy," tvrdí majitel společnosti RegioJet Radim Jančura.

V roce 2016 provedla Evropská komise "razii" v sídle Českých drah a zajistila firemní komunikaci manažerů. Od té doby případ vyšetřuje. "S Evropskou komisí komunikujeme, věnujeme tomu velkou pozornost a na podnět představenstva probíhá ve firmě hloubkový audit," informovala mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

Související obsah

Další peníze pak může v soudním sporu požadovat údajně poškozený dopravce. "Kdybychom ty vozy nakoupili, jsme dnes dvakrát větší a jezdíme po kusu Evropy," prohlásil Jančura.

Podle některých spekulací se rakouský dopravce ke kartelu přiznal a vyšetřovatelé čekají, jestli podobný krok učiní i česká strana. V opačném případě se může dokazování táhnout další roky.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz