Domácí

Čechům s koronavirem se daří dobře. Hospitalizované zůstavají dvě ženy

Česko zatím eviduje 38 potvrzených případů nákazy Covid-19, kterou způsobuje koronavirus. Většina pacientů je z Prahy a Ústeckého kraje. Lékaři specializované kliniky nemocnice Na Bulovce dnes poskytnou podrobnosti k průběhu jejich léčby a další informace. Žhavým tématem je také technický a stavební stav areálu Nemocnice na Bulovce.

"V současné době máme hospitalizované dvě pacienty, které byly pozitivní na koronavirus. Minulý týden jsme dělali kontrolní testy a tento týden je budeme ještě opakovat," řekla na tiskové konferenci Hana Roháčová, primářka kliniky infekčních nemocí.

Celkem šest pacientů bylo o víkendu propuštěno do domácí karantény. Byli v dobrém stavu a žádné zhoršení příznaků se neočekává.

Roháčová varuje kuřáky s tím, že kouření může případně zhoršit průvodní příznaky koronaviru. Stejnou měrou upozorňuje na přemíru stresu. Masivní šíření nákazy v Česku zatím neočekává. Za jak dlouho by virus z České republiky zmizel, pokud by se neobjevilo nové ohnisko nákazy, se podle Roháčové nedá přesně určit.

Související obsah

Pacienti při propuštění dostávají propouštěcí zprávu s instrukcemi ohledně opatření a kontaktů. Kontrolní testy probíhají jednou týdně.

Z nových pacientů bylo v neděli testováno 20 pacientů, jejichž vzorky se aktuálně zpracovávají. Stejný počet pacientů přišel i přímo na kliniku. Pacienti se testují pouze v případě, že se u nich při povinné 14denní karanténě projeví příznaky nákazy. Pokud se neprojeví, k testování nedochází.

Domácí odběr vzorků probíhá za asistence lékařského pracovníka, který pacientovi odebere vzorek z nosohltanu a ústní dutiny. Zhodnotí také, zda má pacient nějaké klinické příznaky. Pokyn k výjezdu dává epidemiolog.

Související obsah

U těch pacientů, kteří jsou aktuálně hospitalizovaní, je průběh nemoci prý mírný, jako u celých 80 % případů. V případě komplikací je zhoršení příznaků patrné například na rentgenu, podle informací pracovníků Bulovky se v Česku však žádný takový případ neobjevil.

Monitoring případů koronaviru probíhá dvakrát denně. Na doprovod pacientů se žádný zákaz nevztahuje. Onkologické pacienty, případně ty, kteří čekají na operaci, tak nadále budou moci do nemocnice doprovázet rodinní příslušníci.

Nemocnice má obrovskou spotřebu roušek - na každého pacienta je použit nový ochranný prostředek. Dodávky zásob přicházejí denně, podle informací pracovníků Bulovky zatím k žádným komplikacím v tomto směru nedochází.

Související obsah

Od pátku probíhají testy i přímo v laboratoři na Bulovce, ačkoli se i nadále testuje ve Státním zdravotnickém ústavu. V transportu vzorků i pacientů pomáhá záchranná služba. Vzorků je k otestování i několik desítek. Rozhodnutí k odběru je záležitostí epidemiologa.

Nemocnice na Bulovce je státní institucí a podle informací, které zazněly na tiskové konferenci, jde o stěžejní zdravotnické zařízení, které pečuje o více než půl milionu pacientů. Přijímá také nejvíce pacientů ročně, na což má vliv i to, že řada jiných zdravotnických zařízení zavírá. Bulovka spolupracuje s 1., 2. i 3. lékařskou fakultou Karlovy Univerzity.

Související obsah

Ačkoli se jedná o zásadní zdravotnické zařízení, přílišné pozornosti a zejména financí na obnovu a modernizaci, se Bulovka netěší. Samotné budovy nemocnice jsou v dezolátním stavu a magistrát podle pracovníků nemocnice proti tomu nečiní žádné opatření. Zastaralé výtahy i poničené okenní rámy a parapety zachytili pracovníci nemocnice i na fotografiích.

O tom, že za posledních 30 let nedošlo k žádnému uvolnění financí na obnovu areálu, hovořil i místní primář. Panují tak obavy, zdali se do budoucna dokáže Bulovka postarat o stále narůstající počet pacientů. Šířící se koronavirus celou situaci nadále komplikuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz