Domácí

Vláda omezila volný pohyb! Nově zavřela další provozovny

Vláda na mimořádném zasedání rozhodla o omezení pohybu pro území Česka od půlnoci z neděle na pondělí s platností do 24. března do 6:00.

Hlavní události

- V Česku platí od půlnoci 15. března do 24. března 6:00 ráno omezení volného pohybu osob

- Zakázán je volný pohyb (výjimky: cesta do práce, cesta za rodinou, nákup, péče o zvířata, nákup benzínu, cesta k lékaři, cesta na úřady)

- Doporučena je práce na dálku v bydlišti

- Doporučen je dvoumetrový odstup mezi lidmi

- Doporučeny jsou bezhotovostní platby

- V Česku k nedělnímu večeru bylo 293 pacientů s koronavirem

- Mimořádné zpravodajské relace sledujte na TV Nova

- Od soboty jsou uzavřené restaurace a obchody s výjimkou potravin, lékáren a některých dalších

- Od půlnoci z neděle na pondělí začíná platit zákaz vycestování do zahraničí. Cizinci naopak nebudou vpuštěni na území Česka

- V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 368 obětí koronaviru. O 3590 se zvýšil počet nemocných

Česko je od půlnoci z neděle na pondělí do 24. března ráno v karanténě. Znamená to omezení volného pohybu. "Není to zákaz vycházení," ujistil místopředseda vlády Jan Hamáček.

"Nikomu nezakazujeme jít na procházku. Je potřeba omezit mezilidský kontakt,“ uvedl Hamáček.

Dění jsme sledovali online:

Vláda doporučuje práci na dálku z domova. Lidé by měli domov opouštět jen v nejnutnějších případech, jako je cesta do práce, na nákup, k lékaři a podobně. Úplné znění všech opatření najdete zde.

Vláda současně také zakázala prodej ubytovacích služeb a výuku v autoškolách, jízdu sdílenými taxíky (typu Uber), pokud nerozvážejí jídlo. Zakázán je také jakýkoli pohyb osob na sportovištích. Oproti předchozímu stavu budou nově uzavřeny elektroprodejny.

Naopak vláda povolila práci na stavbách, práci v autoservisech a provoz lázní. Možné jsou také návštěvy stanic STK. Ve městech se dočasně ruší modré parkovací zóny.

Lékaři a sestry si po dobu nouzového stavu nesmějí vybírat dovolenou.

Celý záznam tiskové konference najdete zde:

Ještě před nedělním jednáním vlády se Babiš pomocí videokonference spojil se zástupci největších českých firem, aby projednali opatření pro zaměstnance, zabezpečení desinfekcí a ochranných prostředků. Jednání se zúčastnili zástupci ČEZ, Škoda Auto a další.

Související obsah

K rozsáhlé karanténě v průběhu víkendu sáhly například Rakousko, Itálie nebo Španělsko. Tam je omezené vycházení z domů. Obyvatelé mohou opouštět své domovy jen v ohrožení života, dále mohou na nákup, k lékaři nebo do práce. Může být omezena i hromadná doprava. Rakousko vyhlásilo i zákaz shromažďování více než pěti osob.

Kvůli koronaviru proto vláda neustále přijímá další a další opatření v závislosti na vývoji situace. Úderem nedělní půlnoci se Česko ocitlo v podstatě v izolaci. Začal totiž platit zákaz vycestování do zahraničí. Lidé, kteří pracují v blízkém příhraničí mají v tomto případě výjimku, budou však muset doložit, že jsou zaměstnáni do vzdálenosti 100 kilometrů od českých hranic.

Související obsah

Od půlnoci je zároveň zakázán vstup cizinců na území České republiky. Výjimku představují ti, kteří mají v Česku trvalý či přechodný pobyt nad 90 dní a rovněž cizinci, jejichž přicestování je v zájmu státu.

Koronavirus se nadále šíří i v zahraničí. Celkově se nakazilo už více než 160 tisíc lidí a přes 600 pacientů nemoci podlehlo. Zatímco v Asii se situace ustálila, Evropa se podle Světové zdravotnické organizace stala epicentrem pandemie. Nejhorší situace je v Itálii a ve Španělsku.

Česko není jediným státem, který přijímá razantní opatření. Podívejte se v reportáži TV Nova, jak jsou na tom ostatní země:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz