Koronavirus

S kým můžete vyjít ven? Rodina to vždy není! Právník vysvětlil nařízení

Zpřísňující se opatření ministerstva zdravotnictví o pohybu na veřejnosti si lidé podle právníků vykládají různě a často nesprávně. Typickým příkladem jsou výjimky při pobytu venku v počtu dvou osob nebo dvoumetrový odstup při cestování autobusem.

Nové opatření o pohybu lidí na veřejnosti ale výrazně omezí počet pasažérů v taxících. "Když chtějí svézt tři, vzít je už nemůžu. Maximálně dva lidi dozadu. A taxikář sám vepředu, kde dělá svou práci," vysvětlil opatření řidič v Karlových Varech.


Vyrazit ven je v současnosti povoleno nanejvýš po dvou. Výjimka platí pouze pro ty, kteří žijí pod jednou střechou. S více lidmi, ač by šlo o příbuzné, vyrazit ven nemůžeme. "Výjimka se na ně nevztahuje. Jsou sice příbuzní, ale nejsou to členové domácnosti," objasnil právník Martin Tocík.


Opatření ministerstva zdravotnictví se nevztahuje například na pohřby. Těch ale výrazně ubylo, podle informací karlovarského krematoria zhruba o 80 procent. A v případě obřadu instruuje pozůstalé pohřební služba.


“Pokud jsou v té smuteční síni čtyři lavice, snažíme se, aby se lidé rozestoupili,“ přiblížila jednatelka pohřební služby v Karlových Varech Irena Fořtová.

Související obsah

Také dvoumetrový odstup v autobusech bychom podle právníků neměli brát doslova. Těžko bychom zařídili, že pojede jenom šest cestujících, aby byl dodržen ten odstup,“ řekl ředitel karlovarského dopravního podniku Lukáš Siřínek.


Dalším místem, kde se kumulují lidé, jsou čekárny u lékařů. V těch rozhlehlých se dvoumetrový odstup zvládnout dá. “Tam, kde snad jsou čekárny menší, řeší to ordinace tak, že nechávají pacienty čekat venku,“ sdělil lékař Pavel Bouška.


Používat při pohybu venku a sociálních interakcích zdravý selský rozum. To radí právníci i policistům, kteří tato opatření kontrolují.
 

kč, rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz