Koronavirus

Hádka ministrů na twitteru. Hamáček přiznal, že to byla chyba

Ministr vnitra Jan Hamáček se omluvil za hádku s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, kterou spolu vedli na twitteru. Čelní představitelé státu se nemohli shodnout, kdo měl zajistit zásobování domovů pro seniory.

Emoce v napjatých dnech pracují, sociální sítě ale nejsou pro české ministry zrovna vhodné kolbiště. Sobotní večer provázala na Twitter ostrá diskuze ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). Jádrem sporu byly neshody, kdo měl zajistit respirátory a další ochranné pomůcky pro domovy seniorů. Druhý den Hamáček přiznal, že přestřelka byla chyba.

"Veřejná přestřelka byla samozřejmě chybou. Už nemá cenu se v tom pitvat nebo se vracet do minulosti. Prostě je tady problém, tak ho řeším. Všichni už asi máme nervy napnuté," řekl Hamáček v rozhovoru pro televizi Seznam.

Celou roztržku v sobotu odstaroval tweet předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly, ve kterém upozorňoval na nedostatek ochranných pomůcek v domovech pro seniory. V těchto zařízeních se přitom v posledních dnech začala velkou rychlostí šířit nákaza koronaviru.

Ministr vnitra Hamáček následně odpověděl, že jeho rezort rozváží během soboty půl milionu respirátorů a tři miliony roušek. Další již nemají k dispozici a musejí počkat na další letadlo. Dal tak najevo, že od nich domovy nemohou nyní s vybavením počítat.

Související obsah

Do diskuze se však vzápětí zapojil také Vojtěch. "Nechci vést zbytečnou polemiku, ale toto má skutečně na základě rozhodnutí vlády zajistit ministerstvo vnitra. Ale jsme partneři, takže jim rádi pomůžeme, což se teď stalo,“ zareagoval ministr zdravotnictví.

Své tvrzení poté doložil dalším příspěvkem. Informoval v něm, že hasiči rozvezli dalších 200 tisíc respirátorů určených pro domovy seniorů a jejich personál. Připomenul ale, že ministerstvo zdravotnictví má na základě rozhodnutí vlády zásobovat nemocnice, hygienické stanice a laboratoře.


Hamáček se následně snažil diskuzi přenést mimo sociální sítě a Vojtěcha vyzval, že si celou záležitost vyříkají na zasedání vlády. Ten ale reagoval odkazem na dřívější vládní jednání, ze kterých je prý zcela patrné, kdo koho zásobuje.

Související obsah

Poslední slovo pak měl v kousavém sporu znovu Hamáček. „Ok, tak fajn, ono to možná ukáže tu absurditu dvojí distribuce. Kdybych nemusel pustit na palubu čtvrtečního China Eastern 2 mil. "vašich" respirátorů, mohl jsem přivézt 2 mil. "svých", ty už mohly být na krajích a nemusel jste mi 200 tis. "půjčovat",“ naznačil, že mu rozdělená distribuce a kompetence nejsou zrovna po chuti.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz