Ekonomika

Schillerová chce stop na splácení úvěrů a hypoték. Zruší u nich daňové odpočty

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chystá další balíček ekonomických opatření, u nichž očekává, že pomohou občanům zvládat krizi spojenou s epidemií koronaviru. Ve středu vládě navrhne zavedení půlročního moratoria na splácení hypoték a úvěrů. K podpoře trhu s bydlením chce zrušit daň z nabytí nemovitosti, ale zároveň chce zrušit daňové odpočty u hypoték.

Svoje plány Schillerová představila v televizi Prima. "Chci předložit na vládu významnou věc, moratorium na všechny hypotéky, spotřebitelské úvěry a úvěry podnikatelské. Chci, aby to moratorium znamenalo, že ani podnikatelé, ani občané nebudou půl roku splácet," uvedla Schillerová.

Opatření má podle ní být plošné. Parametry ještě vzejdou po jednání Evropské bankovní autority, která centrálním bankám vydá doporučení, jak v podobných situacích postupovat. "Budeme se bavit i o úroku. Já si myslím, že by měl být umenšen a to na nějakou symbolickou výši," řekla ministryně financí.

Opatření už probírala s řediteli bank. Podle Schillerové je banky i nebankovní společnosti unesou. Některé již podobná opatření zavedly třeba u hypoték. Ministerstvo ale chce, aby podmínky byly pro klienty různých bank stejné a vztahovaly se i na nebankovní sektor. Řešit chce i to, co bude dál po skončení moratoria. Zmínila třeba snížení pokut za případné nesplácení úvěrů.

Související obsah

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Schillerová chce také rozhýbat trh s nemovitostmi. "Budu navrhovat zrušení daně z nabytí nemovitostí. Musím říct, že mi nikdy nedávala smysl," řekla ministryně. Výpadek vyčíslila na 13 až 14 miliard ročně, proto ministerstvo zrušení v minulosti vždy odmítalo.

Ministryně to chce kompenzovat zrušením daňových odpočtů u hypoték. Uvedla modelový příklad, kdy u čtyřmilionové hypotéky na pětimilionovou nemovitost podle ní získá občan úsporu 187 tisíc, daň z nabytí nemovitosti je v takovém případě 200 tisíc.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti zřejmě podpoří opoziční politici. Navrhovali jej totiž v minulosti již několikrát.

"Daň z nabytí nemovitosti jsme jako opozice chtěli opakovaně zrušit a vždy nám to vládní poslanci hodili na hlavu. Teď s tím přichází A. Schillerová sama. No konečně. Ale uvěřím, až uvidím. Dokud není v politice hotové všechno, není hotové nic," reagoval na twitteru poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Přístup státu k podnikatelům kritizují někteří ekonomové. Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz