Domácí

Nová opatření: Roušky nemusejí nosit všichni, omezení pohybu se protáhne

V pondělí odpoledne kvůli koronavirové krizi znovu jednala vláda. Kývla na prodloužení omezení volného pohybu až do 11. dubna. Ministři ale řešili i další mimořádná opatření - mimo jiné přítomnost třetích osob u porodu či nutnost nosit roušku v autě. Už se testuje chytrá karanténa.

Ministři se shodli na tom, že omezení volného pohybu, původně nařízené do prvního dubnového dne, se prodlužuje až do 11. dubna ráno. Současně s tím se prodlužuje i nařízení upravující fungování obchodů.

Vláda také nově schválila povinnou karanténu pro všechny, kteří se vracejí odkudkoli ze zahraničí. "Jsou tam výjimky, ale jinak se to týká českých občanů i cizinců. Na hranicích pohyb lidí eviduje policie," oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Vláda také odsouhlasila dvě výjimky z nošení roušek. Obličej si nemusejí chránit řidiči, pokud v autě cestují sami a také malé děti do dvou let věku. Zmírnil se také zákaz přítomnosti třetích osob u porodů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) také řekl, že na jižní Moravě se začala testovat chytrá karanténa. Pokud se projekt osvědčí, je možné, že vláda po Velikonocích začne rozvolňovat nyní platná mimořádná opatření. Závisí to ale na schopnosti testovat na Covid-19. Babiš zmínil cifru 20 tisíc testů denně.

Více podrobností v reportáži TV NOVA:

Související obsah

Kabinet také schválil povinnost testovat všechny, kteří jsou přijímáni do zařízení sociálních služeb. Už v předchozích dnech vláda nařídila například domovům pro seniory měřit svým klientům pravidelně teplotu a vyčlenit kapacity pro případně nakažené.

Už dříve se také objevila informace, že v čele Ústředního krizového štábu končí náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula, kterého na postu vystřídá ministr vnitra Jan Hamáček. To se potvrdilo.

Prymula nově vede Centrální řídící tým Covid-19, který má v gesci právě takzvanou chytrou karanténu. S jejím testováním nyní pomáhá armáda.

"Tyto Velikonoce budou jiné, než jsou lidé zvyklí - bez koledníků, mší. Budeme navrhovat, aby ta omezení přes svátky platila," avizoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

Ministři také v pondělí jednali s hejtmany o problému bezdomovců. Kraje mají zajistit objekty, kde by mohli lidé bez domova, kteří skončí v karanténě, pobývat.

Vláda také schválila odklad platby záloh silniční daně a odložila výběr mýta pro kamiony na dálnicích a části silnic první třídy. Zatím o čtvrt roku.

Již dříve vláda zakázala po dobu nouzového stavu zdravotníkům vybírat si dovolené. Nyní k nim přibyli také zaměstnanci v takzvané kritické infrastruktuře, například v energetice.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz