Domácí

Drží nás v karanténě a zakazují cestovat. Kdo tvoří ústřední krizový štáb, který ovládá Česko?

Drží nás v karanténě a zakazují cestovat. Kdo tvoří ústřední krizový štáb, který ovládá Česko?
Zdroj: Ministerstvo vnitra

Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) vláda ustanovuje k řešení krizových situací. V minulosti byl sestaven například v době povodní, letos si ho vyžádala globální pandemie koronaviru.

Ani v době krize nenahrazuje vládu ani nesupluje pravomoci prezidenta. Krizový štáb spadá do systému Bezpečnostní rady státu a podléhá právě vládě. Jeho primárním úkolem je příprava návrhů na řešení vzniklé krizové situace. Soustředí se jen na ni: sleduje vývoj, inspiruje se v zahraničí, přichází s nutnými opatřeními, je poradním a expertním nástrojem vlády.

O aktivaci krizového štábu rozhoduje premiér země. Jeho předsedou bývá s ohledem na důvod jeho aktivace buď ministr vnitra nebo ministr obrany. Předsedou ale může premiér podle charakteru situace jmenovat kteréhokoli z členů štábu. V případě pandemie koronaviru to byl z počátku epidemiolog a náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula. Ten se nyní soustředí na projekt chytré karantény, proto ho minulý týden v čele ÚKŠ vystřídal ministr vnitra Jan Hamáček.

Šéf má od začátku k ruce celkem 22 odborníků napříč různými ministerstvy a obory. „Štáb může na svá zasedání přizvat představitele dalších ministerstev, jiných správních úřadů, orgánů územních samosprávných celků a další odborníky,“ vysvětlil Adam Rözler z tiskového odboru Ministerstva vnitra ČR.

Související obsah

Množství členů není zákonem nijak omezeno a může se v průběhu jeho fungování měnit. „Seznam se také průběžně doplňoval, a to naposledy o členy opozičních parlamentních stran,“ doplnil Adam Rözler. Ústřední krizový štáb funguje od 15. března 2020, tedy dva týdny po potvrzení prvního nakaženého v Česku.

Jeho členové jsou v prvé řadě zástupci jednotlivých ministerstev: náměstek ministra vnitra, náměstek ministra obrany, náměstek ministra zahraničních věcí, náměstek ministra financí, náměstek ministra zdravotnictví, náměstek ministra průmyslu a obchodu, náměstek ministra dopravy, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy, náměstek ministra pro místní rozvoj, náměstek ministra životního prostředí, náměstek ministra zemědělství, náměstek ministra práce a sociálních věcí, náměstek ministra kultury, náměstek ministra spravedlnosti. Kolegy doplňuje vedoucí Úřadu vlády ČR.

Související obsah

Dalšími členy jsou zástupci integrovaného záchranného systému, konkrétně policejní prezident České republiky a generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky. Nechybí ani experti na bezpečnost, jako předseda Správy státních hmotných rezerv, náčelník Generálního štábu Armády České republiky a ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Nesmí chybět zástupci zdravotnických institucí, tedy hlavní hygienik a ředitel Státního zdravotního ústavu.

Členové štábu se scházejí pravidelně, plánovaně každou středu, užší vedení pak denně.

„Členové štábu, případně jejich pověření zástupci, jsou povinni dostavit se na určené pracoviště štábu do 120 minut od svého vyrozumění o konání zasedání prostřednictvím operačního centra, předepisuje všem členům nařízení. Hamáček rozdělil celý štáb na menší skupiny, které mají přidělené specializované úkoly a oblasti zájmu, například chytrou karanténu nebo zásobení zdravotnickým materiálem. Řeší ale i strategii pro budoucnost, po opadnutí aktuální krize.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz