Koronavirus

Hospody se snaží zachránit jejich štamgasti, nemají ani na výplaty

Restaurace jsou už zavřené více než měsíc a jejich úplné otevření se plánuje nejdřív v červnu. Majitelé nemají na pokrytí nákladů. Někteří propustili zaměstnance a nevědí, zda budou ještě někdy schopní otevřít. Na záchraně hospod se čím dál častěji podílejí i štamgasti a to nakupováním poukazů nebo piva z minipivovarů.

V Česku je zhruba 50 tisíc restaurací a hospod, 90 procent z nich je kvůli současnému nouzovému stavu zavřených a žádný z jejich majitelů neví, co bude dál. “Hospody a restaurace budou zavřené téměř tři měsíce, pro ně je to v podstatě likvidační,“ řekla výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven (ČPSP) Martina Ferencová.


V nejistotě žije teď například Richard Stára z pražských Počernic. Jeho restaurace i hotel jsou zavřené, zaměstnance musel propustit a neví, jestli bude ještě schopen někdy otevřít. “Všichni šli na pracovní úřad hned na začátku, nečekal jsem na nic, protože bych to neutáhl. Já jsem do toho už vložil stovky tisíc jenom za první půlku března,“ popsal majitel restaurace Richard Stára.

Související obsah


Některé podniky se snaží se situací vyrovnat alespoň prodejem hotových jídel a piva přes výdejní okénka. Omezené příjmy ale většinou nestačí ani na pokrytí základních nákladů, třeba na výplaty zaměstnanců. “Zaměstnanci jsou doma, třeba kavárna Louvre má ve stavu 65 zaměstnanců a já mám práci tak pro deset,“ vyložil majitel Café Louvre Sylvio Spohr.


Se záchranou hospod a malých i velkých pivovarů mají pomoct hned dva projekty Zachraň hospodu a Zachraň pivo. Do těchto iniciativ se zapojilo už zhruba 2500 restaurací, hospod i minipivovarů.


“Funguje to tak, že si lidé mohou najít tu svoji hospodu, která je nyní zavřená, protože prakticky všechny mají problémy, takže určitě čekají, že jim lidi pomůžou. Do této iniciativy se zapojilo 2200 hospodských, podpořilo je 4700 dárců a vybralo se 7,5 milionu korun,“ přiblížila Ferencová.

Související obsah


“Jenom přes tu naši aplikaci jsme uskutečnili přes devět tisíc objednávek a myslím si, že spoustě pivovarů to tu situaci otočilo úplně naruby. Zas mají úplně jiný impuls, protože lidé se sjíždějí z dalekého okolí. Dokonce i lidi, kteří pivo z minipivovarů předtím nepili,“ doplnila Ferencová k iniciativě Zachraň pivo.


Televize Nova na podporu české ekonomiky připravila iniciativu Nastartujme Česko. Ta má pomoci spojit ty, kteří se snaží nastartovat všechna odvětví českého hospodářství.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz