Koronavirus

Šíření koronaviru pomáhá likvidovat obchod s drogami, hlásí z USA i Číny

Šíření koronaviru pomáhá likvidovat obchod s drogami, hlásí z USA i Číny
Zdroj: TV Nova

Pandemie koronaviru narušila byznys obchodníkům s drogami. S opatřeními bojují výrobci drog v Číně, narážejí na něj ale také kolumbijské a mexické kartely, které své zboží dovážejí do USA.

Přísná celosvětová opatření proti zákeřnému koronaviru zasadilat těžkou ránu ilegálnímu obchodu s drogami. Paralyzovaná ekonomika a uzavřené hranice narušily byznys například dodavatelům z Číny, kde se ve velkém vyrábí látky jako metamfetamin nebo fentanyl. Informace přinesla agentura AP.

Jedna z hlavních drogových skupin přitom působila v samotném epicentru šíření koronaviru - v čínském Wu-chanu. Během krize ale byla nucena ukončit svou činnost. Přisná opatření v jednotlivých státech ale dolehla také na mexické a kolumbijské kartely.

Související obsah

Ty sice svůj obchod nadále provozují, vynucená izolace v některých městech a časté policejní zátahy jim ale výrazně komplikují situaci. Narušen tak je jejich proces výroby, distribuce i prodeje zakázaných látek.

Problém mají už se samotným převozem zboží za hranice. Na dlouhých hranicích mezi USA a Mexikem za běžných okolností panuje rušný provoz, který se pašeráci dokonale naučili využívat ke krytí své nelegální činnosti, současná situace jim ale rozhodně nenahrává.

Zavřené jsou však také bary, noční kluby nebo motely, kde s drogami většinou obchodovali. "Mají problém jak s distribucí, tak i s poptávkou," řekl Alejandro Hope, bezpečnostní analytik a bývalý člen mexické zpravodajské agentury CISEN. Ceny chemických prekurzorů, z nichž se drogy vyrábí, navíc rostou až na několikanásobek ve srovnání s dobou před začátkem šíření koronaviru.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz