Domácí

Největší dluhy mají Pražáci. Pandemie koronaviru může dlužníkům přitížit

Největší dluhy mají Pražáci. Pandemie koronaviru může dlužníkům přitížit
Zdroj: Profimedia

V porovnání s předchozími roky si Češi v roce 2019 trochu napravili reputaci zadluženců. Podle analýzy společnosti KRUK Česká a Slovenská republika průměrný dluh českých dlužníků v uplynulém roce klesl o 500 korun. Nejvíce zadlužených Čechů pochází z Moravskoslezského kraje.

Průměrný dluh Čechů je za minulý rok 28 tisíc korun, tedy o 500 méně než v roce 2018. Podle výzkumů společnosti KRUK nejvíce dluží muži. Ti tvoří celých 57 % českých dlužníků. Zároveň si také půjčují vyšší částky než ženy, průměrně okolo 30 tisíc korun. Analýzy ukazují, že zadluženost Čechů v průběhu posledních sedmi let pozvolna klesá.

Nejvíce zadluženců bychom podle odborníků našli v Moravskoslezském kraji. Tamní dlužníci tvoří téměř 16 % z celkového počtu dlužníků. Jejich průměrný dluh činí 26 500 korun. Zdánlivě malé procento (7 %) Čechů s dluhy pochází z Prahy, jejich průměrný dluh je však nejvyšší z celého Česka. Jde o 31 300 korun.

O něco lépe než Moravskoslezský kraj, je na tom kraj Ústecký, kde je 13 % dlužníků. Jejich průměrný dluh je však 26 700 korun. Ve Středočeském kraji je dle výzkumů 11 % z celkového počtu dlužících Čechů. Jejich dlužná částka je více než 28 500 korun. Ve výši dluhu Prahu dotahuje Karlovarský kraj. Odtud sice pochází jen 4 % dlužníků, jejich závazek však činí 30 100 korun.

Související obsah

Nejnižším počtem dlužníků se může pochlubit Vysočina, odkud pochází jen 3 % dlužících Čechů s průměrným dluhem 28 600 korun. Více než 10 % všech dlužníků je ve věku 65 let a více. V průměru dluží zhruba 29 500 korun. Mezi dlužníky je nejvíce Čechů ve věku 35 až 44 let. Tvoří 27 % z celkového počtu zadlužených a jejich průměrný dluh dosahuje téměř 28 200 korun.

Ve věkové kategorii 45 až 54 let je sice dlužníků méně (24 % z celkového počtu), průměrně však dluží až 33 tisíc korun. Mezi mladými lidmi a studenty ve věku 18 až 24 let dluží jen 2 % a mohou se "pochlubit" nejnižší průměrnou dlužnou částkou – 12 300 korun.

"Až na rok 2017 zaznamenáváme postupné snižování průměrného zadlužení Čechů. Tento pozitivní trend může souviset s obdobím ekonomického růstu a rekordně nízkou nezaměstnaností, kterou jsme mohli sledovat celý minulý rok. Prozatím nemůžeme říct, jak velký vliv bude mít na snižování zadluženosti situace kolem pandemie, jisté však už v tuto chvíli je, že řadě lidí, a především živnostníkům se snížil nebo zcela vypadl pravidelný příjem, což některým z nich může způsobit přinejmenším krátkodobé finanční problémy," řekla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Související obsah

"Doporučujeme důkladně zvážit, zda je nezbytné výpadek příjmů řešit půjčkou, a to především v případech, kdy se půjčkou má řešit jiný starší dluh. Relativně vysoké dluhy u lidí v postproduktivním věku mohou znamenat velký problém, protože často mají pouze jediný zdroj příjmu v podobě penze, která nemusí stačit na pokrytí životních nákladů i splátek dluhů. Současně opakovaně narážíme na kumulaci dluhů, téměř čtvrtina dlužníků má více než jeden dluh," dodává Palendalová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz