Domácí

Otevření restaurací a nákupáků: Zmizí wi-fi zdarma, přibude předzahrádek

V úterý 21. dubna proběhla mimořádná tisková konference Hospodářské komory k požadavkům na uvolňování preventivních opatření v souvislosti s koronavirem. Představila, za jakých podmínek se můžeme vrátit do restaurací nebo nákupních center.

Konference navázala na pondělní jednání zástupců Hospodářské komory a jejích partnerských organizací s představiteli epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví.

"Jako vždy oceňujeme vládu, že přijala řadu podpůrných opatření, která řeší ekonomické dopady koronaviru v naší zemi. Na druhé straně musíme kontinuálně upozorňovat na problémy, které se objevují," řekl hned na úvod prezident komory Vladimír Dlouhý. Přál by si například prodloužení Programu Antivirus a urychlení opatření vedoucích k likviditě podnikatelů.

"Volali jsme také po tom, aby byli naši epidemiologové transparentnější. Nezpochybňujeme jejich práci, myslíme si, že epidemiologický problém Česká republika zvládla dobře, ale potřebujeme, aby si podnikatelé a velké podniky dokázaly vytvořit jasnější představy o dalším vývoji," dodal Dlouhý s odkazem na pondělní schůzku právě s předními českými epidemiology.

Související obsah

"Už třetí týden sledujeme uklidnění situace v oblasti potravin, frekvence nákupů klesla zhruba o třetinu oproti situaci před třemi týdny," pochválil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky. Záchvaty křečkování potravin tak již české zákazníky opustily, ubylo také hromadných rodinných nákupů, zkrátil se výrazně i čas, který nakupující stráví v obchodech. "To pomáhá omezit vzájemné kontakty," dodal Prouza.

Češi přestali dělat velké nákupy na dlouhé týdny dopředu. Naopak volí levnější potraviny, zásadně klesl zájem o drahé a luxusnější zboží. "Zákazníci často zmiňují nejistotu o to, co bude a jaké budou jejich příjmy. Situace posledních týdnů zásadně ovlivňuje ekonomické uvažování občanů," dodal Prouza. Slabší byly i nákupy před velikonočními svátky, oproti loňsku obchodníci zaznamenali viditelný pokles.

Otevření hranic by mohlo být reálné v průběhu května, potvrdili epidemiologové během pondělní schůzky. "To oceňujeme, je znát, že svoboda cestování je pro nás důležitá," dodal Prouza. To by mohlo pomoci podnikatelům v cestovním ruchu. "Až na velká města můžeme na cestovní ruch zapomenout. Vzpamatuje se možná koncem roku," obává se Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky.o budoucnost hotelů. Podle něj budou Češi podnikat menší jednodenní výlety, ale v hotelích se ubytovávat nebudou. Pokud se neotevřou hranice a nepřijedou zahraniční turisté, může to být i pro hoteliéry likvidační.

Hranice by se tedy mohly začít pozvolna otevírat ještě dříve, než například nákupní centra, ta se mají zpřístupnit až v červnu. "Hrozí, že řada těch obchodů zůstane uzavřena navždy, protože jejich majitelé zkrachují," obává se Jan Kubíček, předseda českého výboru Asociace nákupních center. Dopady ale pociťuje i stát. "Každý den, kdy jsou nákupní centra zavřená, přichází naše ekonomika o ohromné peníze, dělá to deset miliard měsíčně," dodal Kubíček.

Související obsah

Nákupní centra by mohla být otevřena jen v případě dodržení jasně stanovených podmínek. Těmi jsou například konkrétní hygienický režimový plán, ale také opatření bránící proti shlukování a posedávání zákazníků. "Omezíme odpočinkové zóny, nebude zde zadarmo wi-fi, vstup bude nadále pouze s rouškami," přiblížil Kubíček.

Podmínkou bude také zvýšená čistota, například přítomnost dezinfekce pro nakupující, i častější očista veřejných ploch. Ve food courtech budou prostory sanitovány každé dvě hodiny. Zaměstnancům bude také denně měřena teplota, nadále budou vybaveni ochrannými pomůckami, nezmizí ani oddělující plexiskla.

V pondělí otevřely některé menší obchody. Podívejte se na reportáž, jak přípravy prostor probíhaly:

"Čím více prostorů se otevře, tím více se lidé rozprostřou. Bude méně provozu v MHD, lidé jezdí do nákupních center více vlastními vozy," slibuje si od otevření nákupních center snížení rizik Kubíček. "V nákupních centrech pracuje přes sto tisíc lidí, jde nám o to, abychom jim vrátili práci co nejdříve," dodal předseda českého výboru Asociace nákupních center.

S hlavní hygieničkou je projednáván také postup, jak budou otevírány restaurace. "Současná situace je tíživá. Podnikatelé se rozhodli udržet pracovní místa, zažádali si o úvěr přes program Covid, tři týdny a déle ale již čekají bez jakékoli odpovědi, peníze nemají. Nyní se dozvěděli, že opatření budou trvat zhruba čtvrt roku, ale již nyní nemají z čeho platit například mzdy nebo odvody na pojištění. Mohou si sice zažádat o pomoc v programu Antivirus, jenže ten je nepřijme, pokud mají jakékoli dluhy, a ty mnozí bohužel mají," popsal Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Asociace se obává, že i pro řadu provozoven může být čekání až do června likvidační a znamenalo by značné propouštění. Restaurace smějí otevřít již v květnu jen v případě prodeje ven přes okénko na předzahrádky. "Apelujeme proto na města a obce, aby vyšly vstříc restauracím, ale i obchodům a tento zábor umožnily," vysvětlil Stárek, jak se snaží provozovnám pomoci s co nejdřívějším otevřením. Doufá, že zahrádky by se mohly zprovozňovat již koncem dubna, nikoli až o měsíc později. Nyní je v plánu předzahrádky otevřít 25. května, vnitřní prostory restaurací pak až 8. června.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz