Starlink

POZOR! Nad Českem budou vidět satelity Starlink. Kdy je sledovat a jak je fotit?

POZOR! Nad Českem budou vidět satelity Starlink. Kdy je sledovat a jak je fotit?
Zdroj: Petr Horálek

Velkou pozornost v poslední době vzbuzuje projekt Starlink, na nebi se totiž často objevují "vlaky" družic, které jsou velmi snadno pozorovatelné pouhým okem. Astronomům zasahují tyto družice do jejich práce, navíc navždy mění podobu noční oblohy, jak ji známe. Zaznamenat průlet těchto družic není nic složitého, zkusit to mohou téměř všichni.

Počasí v posledních dnech vybízí nadšence k pozorování noční oblohy, mnozí upozorňují na úkaz, který se objevuje v poslední době velmi často. Jedná se o družice sítě Starlink, kterou vytváří společnost SpaceX.

Ty se po startu na nebi jeví jako hvězdné vlaky, které zaujmou svým nezvyklým pohybem v řadě už na první pohled. V posledních dnech jsou i dobře pozorovatelné v České republice. Čas, kdy jsou družice vidět, naleznou zájemci například na portálu findstarlink.com.

Nejbližší průlet jasnějších satelitů vychází na 25. dubna, družice by se měly přesouvat od západu na východ od přibližně 21:12, přelet by měl trvat šest minut. Jedná se o starší konstelaci. Poslední satelity vypustila společnost SpaceX ve středu.

Související obsah

Další dva průlety pak vychází na 26. dubna. Satelity by měly být vidět od 4:16 a měly by se pohybovat ze západu na východ. Průlet opět zabere šest minut. Ve druhém případě by měly být pozorovatelné od 21:48 a tentokrát by měly letět ze severozápadu na východ.

Síť Starlink přidělává vrásky například astronomům či astrofotografům, protože přelety družic často kazí jejich snímky. Pro mnohé se ale může jednat o zajímavé téma k focení. K zachycení satelitů stačí pár jednoduchých věcí.

  

"Je to dost jednoduché. Stačí mít aparát, širokoúhlý objektiv, stativ, spoušť. Zamířit za soumraku či před rozbřeskem na správný směr, doostřit na nekonečno, podle objektivu lze zvolit expozici (až 30 sekund), a snímat sekvenčně třeba půl hodiny. Když pak fotky složíme do jedné, stopy družic vyniknou proti stopám hvězd," popsal astrofotograf Petr Horálek.

Související obsah

V rámci projektu Starlink má SpaceX na oběžnou dráhu podle plánů dostat až 12 tisíc satelitů, kolem roku 2019 jich na oběžné dráze přitom bylo oficiálně kolem pěti tisíc.

"Starlinky bývají i jasnější jak samotné hvězdy, jsou nepřehlédnutélné. Časem nám tedy zničí krásu oblohy, jak ji známe," upozorňuje Horálek.

Družice sítě Starlink při focení komety:

Starlink nad Českem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz