Koronavirus

Kadeřník s rouškou i štítem, v kině ob sedadlo. PŘEHLED nových pravidel

Vláda představila soubor pravidel pro provozovatele a organizátory, kterých se týká nadcházející vlna uvolnění opatření. Kadeřníci budou muset mít dvojí ochranu dýchacích cest, kina zase musí zajistit rozestupy mezi diváky. Další nařízení najdete v našem přehledu.

Kadeřnictví a jiné salony

Kadeřníci a holiči budou muset mít při kontaktu se zákazníky dvojí ochranu dýchacích cest, to znamená roušku i ochranný štít. Poté, co klient obslouží, si musí vydezinfikovat ruce. Zároveň musí používat rukavice, které poté vymění. Budou také muset zajistit rozestupy mezi zákazníky dva metry.

Stejná pravidla platí i pro kosmetické salony, manikúry a pedikúry. Jedinou výjimkou jsou masérské služby. Maséři budou sice muset mít roušku a štíty také, netýká se jich ale povinnost nosit ochranné rukavice. O to více platí dezinfekce rukou po každé masáži. Jinak jsou pro ně nařízení stejná.

Muzea a galerie

Také muzea a různé galerie mohou otevřít od 11. května, ani jim se ale přísná hygienická opatření nevyhnou. V budově bude vždy muset být nanejvýš 100 lidí, maximálně jeden na 10 metrů čtverečních. Znovu bude nutné dodržovat rozestupy.

Související obsah

Kina, divadla, koncerty

I jejich provozovatelé budou muset dbát na dostatečný prostor mezi lidmi. Divadla budou moci v hledišti obsadit každou druhou řadu, kina každé druhé sedadlo. Pokud půjdete do kina ve dvou, můžete sedět vedle sebe, další sedadlo ale musí být volné. Popcorn nebo nápoj si ke sledování filmu nekoupíte.


Restaurace

Od stejného data mohou otevřít restaurace své venkovní zahrádky. Ministerstvo zdravotnictví na nich umožní obsluhu, zákazníci ale budou muset dodržovat odstup nejméně 1,5 metru. Židle a stoly je nutné před každým novým klientem dezinfikovat. Při jídle nebo pití nemusí mít lidé roušku.


Obchodní centra

V nákupních centrech bude muset být neustálá informační kampaň o tom, aby si lidé myli ruce a dodržovali dvoumetrové rozestupy. U vchodu bude umístěna dezinfekce, dětské koutky v obchodních domech zatím neotevřou.


Související obsah

Školy

Škola bude muset zamezit shromažďování studentů před vchodem. Po sundání bot si budou žáci muset vydezinfikovat ruce, při vyučování ale nemusí mít roušky, pokud nebudou pracovat ve skupinách. Ani v mateřských školách nebudou muset děti nosit roušky.

Sportovní akce

Od 11. května bude možné pořádat sportovní (i jiné hromadné) akce s účastí do 100 lidí. Mohou se tak konat tréninky a závody, pokud organizátoři a sportovci dodrží rozestupy dva metry. Šatny a sprchy zůstanou nadále uzavřené.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz