Koronavirus

Známý lékař odmítá roušku a spálil ji: "Duševní stav mi nedovoluje ji nosit!"

Známý lékař odmítá roušku a spálil ji: "Duševní stav mi nedovoluje ji nosit!"
Zdroj: Profimedia

Lékař Jan Hnízdil na "čarodějnice" obřadně spálil svou roušku. Poté, co ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že nově mají výjimku z nošení ochrany dýchacích cest mimo jiné duševně nemocní lidé, Hnízdil prohlásil, že "je z toho venku".

Hnízdil patří k nejhlasitějším kritikům současného nouzového stavu a opatření, kterými chce vláda bojovat proti šíření koronaviru a následkům s ním spojeným. Jedním z takových nařízení je i povinnost nosit ochranu úst a nosu na veřejných místech.

Z tohoto nařízení ale vláda postupně zavádí výjimky. Po členech domácnosti, kteří jedou spolu v autě nebo třeba dětech do dvou let, ji dostali i lidé, kteří jsou duševně nemocní a jejich psychický stav jim neumožňuje roušku nosit. A právě do takové skupiny by se zařadil známý lékař.

" Z dnešního nařízení ministra zdravotnictví ČR Adama Vojtěcha: 'Výjimka je stanovena také nově pro osoby s poruchou intelektu, kognitivní poruchou či závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu.' K nošení roušky nejsem mentálně způsobilý. Jsem z toho venku," napsal na facebook.

Související obsah

Spolu s tímto prohlášením Hnízdil sdílel fotku, na které svou roušku pálí. "Pane doktore, mohl byste mi prosím napsat lékařský posudek o mentální nezpůsobilosti nosit roušku?" ptala se v komentáři jedna z Hnízdilových fanynek. "Stačí čestné prohlášení," zněla odpověď.

Ministerstvo zdravotnictví v mimořádném opatření, které si můžete pročíst zde, žádné podmínky pro kontrolu toho, zda je člověk mentálně nemocný, nestanovilo. Na dotaz redakce TN.cz mluvčí ministerstva zatím neodpověděla.

Podívejte se na reportáž TV Nova o výjimkách z nošení roušek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz