Domácí

Nízká promořenost v Česku: Opatření by se měla uvolnit, tvrdí odborníci

Nízká promořenost v Česku: Opatření by se měla uvolnit, tvrdí odborníci
Zdroj: Getty Images

Studie kolektivní imunity, kterou ve středu představili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a další členové projektu, prokázala, že promořenost koronavirem v Česku je velmi nízká. Podle Vojtěcha už Covid-19 není problémem celé země.

"V tuto chvíli již nemáme plošný problém, že by nám rostl počet pozitivních pacientů v celé České republice, ale máme lokální ohniska,“ informoval Vojtěch. Taková situace je například na Chebsku, v Praze nebo Brně.


Testování kolektivní imunity skončilo 1. května. Testy odhalily 107 nakažených novým typem koronaviru z 26500 testovaných lidí.

Související obsah


Vyvstává tedy otázka, co se stane, pokud přestaneme nosit roušky a všechny obchody se zase otevřou. Podle odborníků nedojde k rapidnímu zvýšení nakažených pacientů, situace zůstane i po uvolnění stejná jako dosud. Zároveň se shodují, že jednotlivá opatření by se měla začít rozvolňovat.


"Jsem přesvědčený, že se po rozvolnění nezvýší počet nakažených. Během prvních týdnů epidemie bylo zavedení jednotlivých opatření naprosto v pořádku. Teď bychom od nich měli upustit,“ řekl na dotaz TN.cz lékař a senátor Jan Žaloudík (za ČSSD).


Stejný názor zastává také kardiochirurg Jan Pirk. Podle něj to, že budeme stále držení v izolaci viru pouze nahrává. Přesto vyjádřil obavu, že kvůli nynější nízké promořenosti v Česku může na podzim přijít druhá vlna.


"Bojím se, že pokud je nyní promořenost populace nízká, na podzim se objeví druhá vlna. Může být daleko horší než ta první,“ sdělil Pirk.

V chebské nemocnici začalo plošné testování na Covid-19. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

O testování promořenosti byl obrovský zájem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz