Zajímavosti

Měsíční základna může vzniknout z lidské moči! Odborníci si ji chválí

Měsíční základna může vzniknout z lidské moči! Odborníci si ji chválí
Zdroj: Evropská vesmírná agentura

Moč astronautů může posloužit jako důležitý prvek při budování měsíčních základen. Podle Evropské kosmické agentury je takováto směs tvárnější a po ztuhnutí má optimální podmínky pro odolávání nehostinnému prostředí na Měsíci. Navíc odpadá problém s převozem ze Země.

Tvárnější a s větší nosností. Testy Evropské kosmické agentury (ESA) prokázaly, že pokud se do geopolymerové směsi, z níž se mohou stavět měsíční základny a která připomíná beton, přidá močovina, má optimální vlastnosti pro využití na Měsíci.


Močovina je hlavní složkou lidské moči, odpadní materiál tak mohou poskytnout přímo astronauti. ESA testovala několik příměsí, přičemž směs s močovinou byla tvárná a navíc měla nosnost asi desetinásobek své váhy. Srovnání s ostatními testovanými příměsemi si můžete prohlédnout v galerii. Měsíční beton by vznikal přímo na místě pomocí 3D tiskárny.

Související obsah

“Vědecká komunita je ohromená vysokou pevností směsi podle tohoto receptů ve srovnání s jinými materiály. Je také velmi příhodné, že pro tvorbu můžeme použít to, co je už vlastně přímo na Měsíci,“ prohlásila spoluautorka studie Marlies Arnhofová. Celou studii (v anglickém jazyce) najdete zde.

Beton s příměsí močoviny bude tisknout 3D tiskárna:

Zdroj: Evropská vesmírná agentura

Možnost tímto způsobem využívat přísady je pro vědce lákavé, odpadá tím problém s jejich drahou a náročnou přepravou ze Země na Měsíc.


Měsíční beton vznikne z prašné půdy na Měsíci, díky močovině nebude potřeba do směsi přidávat tolik vody. Močovina také narušuje vodíkové vazby a snižuje vazkost tekutých směsí.

Astronomové objevili nový měsíc na oběžné dráze Země, podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz