Krimi

Děsivá minulost babičky Valerie: Syna týrala také, měl jizvy a zlomeniny

Děsivá minulost babičky Valerie: Syna týrala také, měl jizvy a zlomeniny
Zdroj: TV Nova

V souvislosti s případem zmizelé holčičky Valerie vypluly na povrch další otřesné informace. Babička Soňa K., která si za zanedbání péče vnoučat odpykává osmiletý trest ve vězení, už v minulosti byla odsouzená za týrání vlastních dětí. Tehdejší rozsudek obsahuje děsivé podrobnosti o zvěrstvech, kterých se žena měla dopustit na svém synovi.

Spolu s partnerem Soňa K., která si aktuálně odpykává osmiletý trest ve vězení za zanedbání péče o vnoučata, mimo jiné i zmizelé Valerie, týrala v minulosti své děti. Trvalo to několik let, jak vyplývá z rozsudků, které má k dispozici zpravodaský web iRozhlas.cz. Všechno změnila až návštěva rodinné známé, která k partnerům přijela před Vánoci roku 1980 a našla tam jejich tehdy pětiletého synka Augustýna s podlitinami a zlomeninou.

"Po celém těle měl četné modřiny a jizvy, levou horní končetinu měl celou oteklou, promodralou, bolestivou na pohyb i pohmat," stojí v rozsudku soudu z roku 1982. Zlomenina byla podle znalců stará dva dny a způsobovala chlapci velké bolesti. K lékaři ho rodiče přesto nevzali, do nemocnice ho odvezla až příbuzná, která potlučené dítě při návštěvě našla.

U soudu Soňa K. prohlásila, že byla v té době těhotná a nechtěla jít k lékaři se všemi dětmi najednou. Otec si prý zase nemohl v práci vzít volno. Podle matky způsobila chlapci zranění jeho sestra Valerie, to ale znalci vyvrátili. Lékaři navíc přišli i na další staré, nikdy neléčené zlomeniny nosu, klíčku a předloktí. Tím výčet zranění stále nekončí.

Související obsah

 

"Ve vlasaté části hlavy byly zjištěny mnohočetné jizvy různého stáří, většinou ještě čerstvé, obdobné jizvy se ve velkém množství nacházely na ramenech, trupu a zádech. Celkový stav svědčil o tom, že se jedná o chronicky týrané dítě," uvedla soudkyně v rozsudku. Přestože Augustýnovi bylo pět, připomínal spíš mladší dítě. Byl psychicky postižený a působil apaticky. "Toto opoždění již nikdy nebude moci být vyrovnáno," konstatovala soudkyně.

Soňa K. s partnerem přitom u soudu tvrdili, že děti trestají pouze plácnutím přes zadek. Zanedbanou péči úřady odhalily i u tehdy sedmileté dcery Valerie a dvouletého syna Davida. Holčička nechodila do školy, chlapec nikdy nebyl očkovaný. Za zanedbání péče, ublížení na zdraví a týrání dostala Soňa K. pětiletý trest ve vězení, její druh čtyřletý.

Související obsah

 

Po více než 30 letech od rozsudku, v roce 2016, dostala Soňa K. na základě rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8 do péče čtyři vnoučata. Její syn totiž zemřel a snaha se o děti nedokázala postarat. Přestože si odpykala trest ve vězení, její přístup k dětem se od té doby nezlepšil.

Podle svědků chodila i vnoučata s modřinami a krvavými ranami, stejně jako tenkrát její děti. Do péče jí byla svěřená i vnučka Valerie, která je už tři roky nezvěstná. Tehdy šestiletá dívenka měla zažívat největší muka. Babička ji měla přivazovat k záchodua nechávat ji o hladu a bez pití.

Kriminalisté připouštějí i variantu, že Valerie na následky týrání zemřela. Tělo se ale doposud nenašlo, proto ji nemohli obvinit. Nakonec minulý rok přesto stanula před soudem - obviněná z týrání, opuštění dítěte a dalších trestných činů. Soud její vinu potvrdil a poslal ji do vězení na osm let.

V případu zmizelé Valerie možná pochybily i sociální pracovnice. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz