Domácí

Lidé mají právo znát pravdivá čísla o epidemii, vyzývá vládu lékař

Lidé mají právo znát pravdivá čísla o epidemii, vyzývá vládu lékař
Zdroj: Profimedia

S koncem nouzového stavu by veřejnost v České republice měla dostat víc údajů o epidemii koronaviru, požaduje po vládě lékař a hygienik Pavel Vašek. Společnost včetně odborníků dostala podle něj minimum informací, v demokratickém státě by na ně ale měla mít nárok. Díky nouzovému stavu mohla vláda podle něj některé informace zatajit.

"Zajímá mě, zda v souvislosti s ukončením nouzového stavu budou poskytnuty veřejnosti zásadní informace týkající se infekce Covid-19 v České republice," obrátil se na TN.cz lékař a hygienik Pavel Vašek. Společnost podle něj dostala doposud příliš málo informací.

"Ve vyjádření, které jsem získal ze Sněmovny, mi bylo sděleno, že cenzura zásadních epidemiologických údajů, která dosud znemožňovala odbornou diskuzi a kontrolu vládou podniknutých kroků a opatření, byla možná jen díky nouzovému stavu," říká lékař. Odpověď od (nejmenovaného) poslance z konce března poskytl redakci TN.cz.

"Nouzový stavu umožňuje všechny kroky, které jste kritizoval, včetně zadržování informací. Některé kroky považuji za chybné, některé za nevhodné (sem patří zatajování informací)," píše poslanec v e-mailu. Od pondělí však už nouzový stav platit nebude. "Vracíme do stavu, ve který jsme doufali v rámci Sametové revoluce, a který by měl být chráněn Ústavou ČR a Listinou práv a svobod," tvdí Vašek.

Po vládě tak požaduje, aby poskytla lidem informace o epidemii koronaviru v Česku, a to jak na úrovni státu, krajů a okresů, tak i obcí a městských částí. Veřejnost má podle něj právo znát počty nakažených v jednotlivých dnech i údaje o původci nákazy (šíření v kolektivu, import ze zahraničí, nákaza v rodině atd.). Žádá rovněž o data týkající se vyšetření pacientů - například kolik bylo samoplátců, jaký je počet opakovaně testovaných lidí atd.

Související obsah

"Jak je zjevné, tyto výše uvedené informace umožňují výpočet promořenosti, provyšetřování, odhad rizika nakažení, odhad dostupnosti vyšetření na Covid-19 a dalších parametrů zcela nezbytných k demokratické kontrole vládou prováděných kroků. Asi nemusím zdůrazňovat, že je to právě možnost kontroly vlády, co odlišuje demokratické a totalitní režimy," konstatuje Vašek.

Nedostatečné zveřejňování potřebných informací v souvislosti s epidemií koronaviru ostře kritizuje i Česká pirátská strana. "Už měsíc žádáme Ministerstvo zdravotnictví o zodpovězení otázek týkajících se epidemie koronaviru. Vláda na otázky nereaguje a informace tají nejen před poslanci, ale i veřejností," stěžují si Piráti.

"Ostatní země vědcům anonymizovaná data dávají. Třeba Slovensko. Proč k nim nepatříme i my? Chtěla jsem od vlády informace k datům o testování. Přehled hlasování ukazuje, kdo byl proti diskuzi o zveřejňování vědcům," napsala začátkem května poslankyně Olga Richterová.

"Poslanci ANO, ČSSD a KSČM odmítli náš návrh poskytnout odborné veřejnosti informace, které má stát o testování na nemoc Covid-19. V zahraničí je to přitom zcela běžná praxe. Je to velká škoda, sdílení podstatných informací může přinést hodně dobrého," doplnil ji předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Redakce TN.cz oslovila ministerstvo zdravotnictví s dotazem, zda se chystá po ukončení nouzového stavu poskytnout veřejnosti více epidemiologických údajů, případně kdy. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná ujistila, že se ministerstvo snaží poskytovat informace přehledně a včas.

Související obsah

"Ministerstvo zdravotnictví se intenzivně snaží veškeré informace související s pandemií transparentně zveřejňovat v co nejkratším čase, ať už prostřednictvím webových stránek koronavirus.mzcr.cz, či například formou pravidelných tiskových konferencí ÚZIS a MZ, kde jsou prezentovány aktuální data, modely a predikce. Zveřejňovány jsou také otevřené datové sady, které neustále doplňujeme o další informace. Například datové sady jsme doplnili po okresech v rámci nové verze webu v minulém týdnu," popsala Povolná.

"Od začátku epidemie klademe vysoký důraz na ochranu nakažených a jejich rodin, a to současně při udržení otevřené komunikace směrem k veřejnosti. Považujeme proto za důležité komunikovat informace maximálně na úroveň jednotlivých okresů příslušného kraje. Zveřejňovat počty nakažených podle obcí považujeme za nevhodné, protože je zde vysoké riziko stigmatizace nakažených osob a jejich rodinných příslušníků," uzavřela mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Podle výzkumu provedeném na jihu Čech se s nemocí Covi-19 mohlo setkat až pět procent české populace. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz