Domácí

Žáci chodili za školu i během domácí výuky. Ignorovali zprávy od učitelů

I přes zavřené školy bylo v uplynulých týdnech v České republice přes 9 500 záškoláků. Tolik se jich totiž vůbec nezúčastnilo distanční výuky během epidemie. Jejich učitelé s nimi dosud nemohli navázat kontakt i přes to, že o to mnohokrát usilovali.

"Nastalo kontaktování telefonicky, kontaktování mailem. Bohužel máme pár dětiček, které se té výuky vůbec neúčastnili," popisují učitelé.

Nejde přitom pouze o děti, které doma nemají připojení k internetu. Těm některé školy nabídly alternativy pro předávání informací, přesto na ně žáci ani jejich rodiče nereagovali. Žáci měli možnost chodit do školy, mohli do školy také odevzdávat úkoly a zase si je odtamtud brát. Řada učitelů se s žáky touto cestou snažila komunikovat.

Související obsah

"Odpovědnost za vzdělávání má samozřejmě ta škola. Zároveň ti, kteří do toho vzdělávání docházejí, mají povinnost se ho účastnit," tvrdí Ondřej Andrys z České školní inspekce (ČSI). Podle dat ČSI jde v drtivé většině o žáky z rodin se složitějšími socioekonomickými podmínkami.

Nejvíc jich je v Ústeckém a Karlovarském kraji. Klasifikace za druhé pololetí by se podle ministerstva školství měla přitom skládat z práce žáka za celé období. "Jde o tu výuku, která byla do 11. března ve školách, výuku na dálku a zároveň výuku poté, co se ti žáci případně vrátí do škol," zaznívá z ministerstva.

Související obsah

Absence klasické školní docházky má podle psychologů negativní dopad i na chování dětí – některé mají tendenci uzavírat se do online světa, v jiných případech může školák začít konzumovat návykové látky. "Hrozí nebezpečí, že ty děti, které momentálně nechodí do školy a mají spoustu volného času, propadnou nějakým takovým závislostem," tvrdí odborník.

Žáci prvního stupně základních škol se do lavic budou moci vrátit příští pondělí, docházka bude ale dobrovolná.

MB, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz