Domácí

Prymula vládním zmocněncem? To nám vysvětlete, vyzývá premiéra opozice

Pravicové opozici se nelíbí, že dosavadní náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula by se mohl stát vládním zmocněncem a mluví o trafice. Opozice chce, aby premiér Babiš přesun Prymuly na vládu vysvětlil. Ostatně vysvětlení požaduje i sociální demokracie a komunisté, kteří současnou vládu tolerují.

"Já to považuju za post odborný, ne politický," vyjádřil, co si o funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví myslí Roman Prymula. Nastoupit by měl už 1. června. Opozici, hlavně té pravicové, se to ale nezamlouvá.

"Já myslím, že tomu nikdo nemůže rozumět jinak než jako účelové trafice. Klasické kážeme vodu a pijeme víno u pana premiéra," tvrdí Martin Kupka, místopředseda ODS. TOP 09 bude chtít novou pozici Romana Prymuly probrat přímo s předsedou vlády Andrejem Babišem.

Související obsah

"Je to samozřejmě jeho kompetence a spíše by nás zajímalo, jak tedy vůbec je zamýšlená ta funkce. Těžko říci, jestli to třeba není účel, abychom tady měli stínového ministra nebo dokonce čekatele na ministra," prohlásila Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09.

Rozpaky nad budoucím působením Prymuly neskrývají ani komunisté. Prymulu by si přitom dokázali představit v úplně jiné funkci. "My jsme očekávali, že pan ministr zdravotnictví se zhostí svých povinností a vláda jako celek tak, že konečně určí a jmenuje hlavního hygienika České republiky," říká Stanislav Grospič, místopředseda KSČM.

Související obsah

Piráti chtějí kvůli tomu svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. "Je vidět, že si pan premiér Babiš neumí vybrat, potřebuje je oba a teď se v tom pěkně plácá," tvrdí pirátská místopředsedkyně Olga Richterová.

Pochybnosti má i sociální demokracie – koaliční partner hnutí ANO. Ta nerozumí tomu, proč nová pozice vůbec vznikla. "Na vládě o tom budeme určitě ještě mluvit, bude mě zajímat, proč vytvářet novou funkci a jaká by měla být náplň práce nového zmocněnce," prohlásil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Andrej Babiš odmítá, že by politické trafiky vytvářel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz