Koronavirus

Vojtěch popsal největší ohniska v ČR. Lékaři se obávají podzimu

Epidemiologická situace v Česku je nadále příznivá. Negativně ji neovlivnilo ani velké rozvolnění opatření před necelými dvěma týdny. Existují ale dvě velká ohniska, kde se nákaza komunitně šíří. Lékaři se navíc obávají, že koronavirus udeří na podzim spolu s chřipkou.

"Nemáme žádné negativní zprávy, pokud jde o celkovou epidemiologickou situaci. Jsou tady ale lokální ohniska, která musíme řešit. Svého času to bylo Domažlicko, poté Chebsko a nyní máme největší problém na Karvinsku," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Narážel tak na šíření koronaviru v Dole Darkov, kde je podle posledních údajů 130 nakažených. "Je to ale velmi lokalizováno, takže řešení není plošné. Mezi těmi pacienty ale není nikdo, kdo by vyžadoval hospitalizaci, nebyly tak postiženy ohrožené skupiny," doplnil Vojtěch.

Druhou lokalitou, kde se v těchto dnech koronavirus více šíří, je Praha. "To je problematičtější, máme tady několik menších ohnisek nákazy. Není to tak masivní jako v Karviné, ale probíhá určitý komunitní přenos, což je signál pro občany Prahy, aby dodržovali určitá hygienická pravidla," vysvětlil ministr.

Související obsah

Kromě toho, že budou odborníci i v budoucnu sledovat nebezpečné lokality, se zaměří také na jednotlivé profese. Zkoumat budou především riziková povolání, jako jsou zdravotníci, ale také úředníci nebo pracovníci v gastronomii. Lékaři chtějí vidět, jaká mají uvolnění v daném oboru vliv na jeho pracovníky.

Ministerstvo se teď začíná připravovat na možnou druhou vlnu pandemie, která by mohla udeřit na podzim. "Jako velké riziko vnímáme, kdyby tu byly zároveň epidemie chřipky a koronaviru. Musíme zvýšit proočkovanost proti chřipce, protože tato onemocnění mají podobné příznaky a bude těžké rozlišit, kteří pacienti mají koronavirus mezi těmi nakaženými chřipkou," uvedl Vojtěch.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek jeho slova potvrdil a popsal reprodukční číslo R. To se sice zvyšuje, ale podle Duška to není tak vypovídající. "Kdyby byl v Česku jeden pacient, který by nakazil jednoho dalšího a pak by byl odchycen, bylo by reprodukční číslo jedna. Ale to přece neznamená žádnou katastrofu, protože vše bude pod kontrolou," popsal.

Související obsah

Podle Duška je teď nutné chránit zranitelné skupiny obyvatel. Zároveň ale spolu s ministrem vyzvali, aby se lidé neobávali navštívit svého lékaře nebo podstoupit nějaký zákrok v nemocnici. "Lidé by neměli odkládat naplánované operace, preventivní prohlídky nebo nějaké screeningy," sdělil Vojtěch.

Zatím poslední velké uvolnění mimořádných opatření zaznamenalo Česko 11. května, další proběhlo 18. května. Dosud největší bude následovat v pondělí 25. května, kdy bychom si také mohli na veřejnosti sundat roušky. Povinné ale zůstanou v obchodech nebo MHD.

Ministerstvo spolu s resortem zahraničí připravuje také mapu, podle které by se lidé mohli orientovat při cestování do ciziny. Země by byly rozděleny do červené, oranžové a zelené kategorie podle toho, jaká je tam epidemiologická situace. Hotová by měla být na začátku června.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz