Koronavirus

Lidé mají ve vládních nařízeních chaos! PŘEHLED, co stále platí

Lidé mají ve vládních nařízeních chaos! PŘEHLED, co stále platí

Postupné uvolňování mimořádných opatření vyvolalo obrovské zmatky. Někteří lidé mají problém orientovat se v tom, co stále musí dodržovat a co už naopak neplatí. Přinášíme proto jednoduchý přehled.

Zatím poslední vlna rozvolnění nastala 11. května, další, dosud největší, bude následovat v pondělí. Neustálé změny ale vyvolávají ve společnosti zmatek a řada lidí tak netuší, která nařízení už se zrušila a u kterých si na konec ještě počkáme. Čtěte, co stále platí.

Roušky

Na veřejnosti stále musí lidé nosit roušky, přestože už existuje celá řada výjimek. Za určitých podmínek je nemusíte mít v kanceláři nebo při práci v horku, chránit obličej si nemusí ani děti v mateřské škole nebo herci, pokud jsou od diváků dál než na dva metry. Kompletní přehled najdete zde.

Podívejte se na reportáž TV Nova o tom, kde roušku mít musíte a kde už ne:

Shlukování

Žádné větší večírky zatím nepořádejte. Na veřejnosti spolu může být maximálně deset lidí, pokud nejde o členy domácnosti, kolegy z práce nebo truchlící na pohřbu. Od ostatních musíte stále udržovat dvoumetrový odstup.

Pro divadelní, hudební a další umělecká představení, sportovní, kulturní nebo náboženské akce pak platí limit 100 lidí. Omezení se nevztahuje na zasedání ústavních orgánů nebo orgánů veřejné moci.

Související obsah

Nákupní doba pro seniory

Do prodejen potravin, hygienického zboží, kosmetiky a drogerie s prodejní plochou více než 500 metrů čtverečních smí v čase mezi 8. a 10. hodinou jen lidé starší 65 let či držitelé průkazu ZTP starší 50 let včetně doprovodu. Do obchodů v tomto čase mohou také pečovatelé nebo zaměstnanci prodejny.

Restaurace

Až do 25. května mohou mít restaurace otevřeny pouze venkovní zahrádky. Při jídle nebo pití nemusí mít zákazníci roušku, mezi stoly musí být ale alespoň 1,5metrové rozestupy. Toalety uvnitř mohou být v provozu, provozovatel ale musí zajistit, aby lidé i ve frontě dodržovali odstup.


Které obchody zatím nemohou otevřít a jaké podmínky platí pro cestování? Čtěte v další části článku:

Obchody a služby

Stále zůstávají uzavřené hotely a penziony, sauny a vnitřní bazény, restaurační zařízení v obchodních centrech nebo vnitřní prostory zámků a hradů. Nefungují zatím ani služby, při kterých je porušována integrita kůže (například tetování). Taxíky mohou řídit pouze řidiči s oprávněním.

Kromě těchto výjimek už mohou být v provozu všechny obchody a služby. Platí pro ně ale přísná omezení, provozovatelé nebo jejich zaměstnanci musí bránit shlukování zákazníků, zajistit dezinfekci a ochranu rukou a nosit ochranné prostředky. Zvlášť to platí pro kadeřnice, které musí mít ochranu obličeje dvojí. Další podmínky najdete zde.

Související obsah

Školy

Pro většinu žáků zůstávají školy uzavřené, s výjimkou těch při ústavech nebo dětských domovech. Vrátit se mohli zatím jen maturanti, žáci devátých ročníků základních škol a studenti vysokých škol. Ve všech případech jich ale ve třídě smí být maximálně 15. Vrátit se v omezeném počtu mohli také žáci základních uměleckých nebo jazykových škol.

Cestování

Češi mohou přes vybrané hraniční přechody volně vycestovat do ciziny, pokud to cílová země povoluje. Při návratu pak musí lidé předložit lékařské potvrzení o tom, že podstoupili test na koronavirus, nebo se spojit s hygienickou stanicí, která by měla nařídit 14denní karanténu. Existují určité výjimky, které najdete zde.

Stále platí zákaz vstupu na území Česka pro cizince, i tady ale platí celá řada výjimek. Hranice mohou překročit lidé mířící za prací, řidiči mezinárodní dopravy nebo přeshraniční studenti. I oni ale musí předložit potvrzení o absolvování testu, případně zpravit hygieniky.

Související obsah

Sportování

Také na sportovištích nesmí být více než 100 lidí. Sprchy a šatny zůstávají uzavřeny, mohou se ale užívat toalety. Sportovci by měli od ostatních udržovat odstup, v době tréninku nebo zápasu pak nemusí nosit roušku. Po skončení tréninku se musí vydezinfikovat všechny použité pomůcky.

Sňatky a bohoslužby

I pro svatby platí omezení maximálně 100 účastníků. Snoubenci nemusí mít při obřadu roušky, ostatní ale ano. Hosté však nemusí dodržovat doporučené odstupy. Po skončení ceremoniálu se pak musí vydezinfikovat všechny pomůcky.

Limit 100 lidí a dezinfekce použitých předmětů se týká také bohoslužeb. Věřící ale musí dodržovat rozestupy, s výjimkou podávání eucharistie. Před ním si musí duchovní vydezinfikovat ruce, stejně jako před začátkem bohoslužby. Lidé v kostele musí mít zakrytá ústa a nos.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz