Koronavirus

Kempy hlásí plno, hotely dál zejí prázdnotou. Chybí zahraniční turisté

Po více než dvou měsících otevřely hotely a kempy po celé republice. Zatím hlásí minimální obsazenost. V Česku chybí zahraniční turisté a ubytovací služby budou nejspíš další měsíce fungovat jen s domácí klientelou.

Největší moravský autokemp u Mušovských jezer zatím zeje prázdnotou. Vodní atrakce zůstávají uzavřené, ale už za pár týdnů tu bude hlava na hlavě. Sezóna začíná se zpožděním, ale zájem o místo v kempu je obrovský. "Celkem máme 140 lidí v kempu," popsal jednatel Autokempu Merkur Pasohlávky Tomáš Ingr.

Lidé si rezervují chaty, stanová místa i parkování pro karavany dlouho dopředu. Obavy z cestování za hranice zvýšily poptávku po tuzemském ubytování. I v kempech ale platí přísná pravidla. "Všichni zákazníci musí dodržovat dvoumetrové rozestupy, jsme vybaveni dezinfekcí na všech veřejně přístupných místech," doplnil Ingr.

První objednávky na ubytování přijímají i hotely, které zůstaly nuceně zavřené přes dva měsíce. Zahraniční klientela zmizela, ale i tak se zvolna plní rezervace pokojů. "Už očekáváme i příjezd prvních hostů. Musím říct, že obsazenost je nad očekávání, nějakých 17 procent," uvedl ředitel Grandhotelu Brno František Sedlák.

Související obsah

Provoz hotelu je při takové obsazenosti ztrátový a majitelé doufají, že stát je bude podporovat, dokud se plně neotevřou hranice. "Pro nás je životně důležité, abychom mohli nadále využívat podpory státu," sdělila předsedkyně Asociace hotelů a restaurací Jihomoravského kraje Beatrice Vojtková.

Některé hotely využily situace a pustily se do oprav. "Byla to pro nás taková jedinečná příležitost, kdy jsme mohli opravit lobby, recepci a podobně," vypočítal Sedlák.

Otevřeno mají i hotelové restaurace, i ty nejluxusnější ale mohou nabídnout jen holé stoly. Ubrusy se špatně dezinfikují. "Dezinfikujeme přímo před příchodem hosta. Současně dezinfikujeme jídelní lístky," dodala Vojtková.

Větší hotely odhadují ztráty kvůli koronaviru na desítky milionů korun a krušné časy jim ještě nekončí. Obavy z cestování a propad ekonomiky zatím brzdí plný rozjezd ubytovacích služeb.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz