Koronavirus

Největší vlna uvolnění je tady! Venku končí roušky, co dál se pro nás mění?

Poslední vlna uvolnění mimořádných opatření proti šíření koronaviru je tady. Od 25. května už nemusíte na veřejnosti venku nosit roušku, otevírají všechny zbývající obchody i služby a do škol se vrací žáci prvního stupně základních škol. Podívejte se, co dalšího se mění.

Roušky

Povinnost nosit na veřejnosti včetně pracoviště roušku platila více než dva měsíce. Od pondělka si ji můžeme venku sundat, platí ale určité výjimky. I nadále bychom měli mít ústa a nos zakrytá ve všech vnitřních prostorech mimo domov, například v obchodech, a také v MHD.

Nasadit roušku bychom si měli také v případě, že není možné dodržet dvoumetrový odstup od ostatních. To neplatí pro členy domácnosti. Roušky by měli mít třeba i hosté v restauracích, pokud zrovna nejedí nebo nepijí, a také obsluha. Povinnost nadále platí pro poskytovatele různých služeb.

Zdroj: MZ ČR

Související obsah

Restaurace

Od 25. května mohou restaurace, kavárny, bary a další provozovny stravovacích služeb otevřít i vnitřní prostory. Týká se to i jídelních koutků a restauračních zařízení v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních, které dosud musely zůstat uzavřené.

Provozovatelé ale musí dodržovat přísné hygienické podmínky. Před usazením každé nové skupiny zákazníků personál vydezinfikuje židle a stoly, aktivně brání shromažďování zákazníků a dává pozor také na to, aby hosté dodržovali všechna preventivní opatření.

Od 23:00 do 6:00 budou muset mít restaurace zavřeno - s výjimkou výdejního okénka. Mezi stoly a také ve frontě nebo při placení by lidé měli dodržovat 1,5metrové rozestupy. Další nařízení se týkají mytí nádobí, úklidu, nošení ochranných prostředků, větrání nebo měření teploty personálu.


Související obsah

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

Zaměstnanci se vracejí do mlékárny na Prostějovsku. Více podrobností v reportáži TV NOVA:

Hotely a kempy

První hosty už od pondělí mohou vítat poskytovatelé ubytovacích služeb. Mezi personálem a hosty ale musí být minimálně dva metry odstup, pokud to jde. Před ubytováním nového hosta musí kromě úklidu a výměny prádla personál také vydezinfikovat všechny plochy a používané předměty.

Hosté si nesmí z bufetové nabídky sami nabírat jídlo, mohou si ale vzít připravenou jednu porci. U švédského stolu by tak měla být obsluha, která bude jídlo nabírat. Balené musí být také různé studené omáčky a pečivo. Příbory a ubrousky by měl host dostat až po usazení. Jinak platí stejné podmínky jako pro restaurace.

Jaké obchody se otevírají? A jaká pravidla platí pro koupaliště nebo sauny? Čtěte v druhé části článku:

Obchody, služby, zámky, zoo

Od 25. května mohou fungovat také všechny taxislužby a živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing, permanentní make-up a další). Pracovníci i zákazníci musí nosit roušky, mezi jednotlivými klienty musí být zajištěn rozestup dva metry a lehátko se musí pravidelně dezinfikovat.

Nově mohou vnitřní prostory otevřít také hrady a zámky. Návštěvníci i zaměstnanci musí mít zakrytá ústa a nos, lidé se nesmí hromadit na malé ploše. Doporučuje se on-line prodej vstupenek. Další pravidla jsou stejná jako pro galerie či muzea - odstup dvou metrů a zhruba 10 metrů čtverečních na jednoho návštěvníka.

V provozu už jsou také vnitřní prostory zoologických a botanických zahrad. I tady musí návštěvníci a pracovníci nosit roušky, dostatečně si dezinfikovat ruce a neshlukovat se.

 

Související obsah

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

Koupaliště, wellness a sauny

Ministerstvo zdravotnictví apeluje na návštěvníky, aby byli ohleduplní a před návštěvou zvážili svůj zdravotní stav. Před vstupem si pak musí vydezinfikovat ruce a při odpočinku dodržovat doporučený rozestup. Roušku si mohou sundat ve vodě nebo po cestě k ní a při opalování. Pokud půjdete na toaletu nebo ke stánku, musíte si ji nasadit.

Personál má právo do areálu nevpustit lidi, kteří vykazují příznaky onemocnění Covid-19. Nemusíte se tam dostat ani v případě, že už je naplněná jeho kapacita. V šatnách musí provozovatel zajistit co největší rozptýlení návštěvníků, otevřené budou skříňky ob jednu. Společné prostory se musí častěji dezinfikovat.

Co se týče akvaparků, wellness center a saun, musí být dodržovány rozestupy 1,5 metru. Týká se to i samotných atrakcí, jako jsou vířivky nebo saunové místnosti. Ty musí mít stanovenu kapacitu, která se nemůže překročit. Saunové rituály, umělé vodopády nebo divoká řeka jsou zakázány.

 

Související obsah

Školy

Do škol se mohou vrátit žáci prvních stupňů základních škol. Vedení je ale musí rozdělit do 15členných skupin a zajistit, aby se nepotkávaly. Školní docházka stále není povinná, o tom, jestli jejich dítě nastoupí, rozhodují rodiče. Odpadne tělocvik a různé školní kluby, kde by bylo více než 15 dětí.

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

Hromadné akce

Od pondělka se mohou v Česku konat ve venkovních i vnitřních prostorách hromadné akce s účastí do 300 lidí. To se týká také tréninku profesionálních a amatérských sportovců nebo jejich zápasů. Stejný limit platí také pro svatby a bohoslužby. Podmínky, jako je dezinfekce použitých předmětů nebo nošení roušek uvnitř, ale zůstávají.


 

Související obsah

Návštěvy v sociálních zařízeních

Lidé už mohou navštěvovat své blízké v nemocnicích, domovech pro seniory nebo léčebnách dlouhodobě nemocných. Mohou přijít maximálně dva dospělí, kterým zdravotníci změří teplotu. Pokud je to možné, měli by se nemocní nebo klienti setkávat s návštěvou venku nebo na jednolůžkových pokojích. Na vícelůžkových musí být odděleni od dalších paravánem.

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

Ředitelé zařízení si mohou podmínky upravit, stejně jako mohou návštěvu zakázat. Někteří už dopředu uvedli, že zákaz návštěv prodlouží. Platí tak například v organizacích Moravskoslezského kraje, kde se nákaza v současnosti šíří především na Dole Darkov v Karviné.

V dole Darkov se 154 lidí nakazilo koronavirem. Více podrobností v reportáži TV NOVA:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz