Domácí

Česko otevírá hranice. Plošné zákazy už nebudou ani při druhé vlně, slíbil Babiš

Na mimořádné schůzi řešila vláda od rána jediný bod, tím byla "problematika otevírání hranic". Ministr zahraničních věcí před tiskovou konferencí uvedl, že do Rakouska a Maďarska mohou Češi od pátečního poledne cestovat bez omezení. S Německem jednání pokračují, na německé straně stále platí omezení, Češi ale již při návratu nebudou potřebovat test. Andrej Babiš slíbil, že v případě druhé vlny už vláda plošná opatření nezavede.

Vláda se sešla v pátek v 7:00, aby jednala o problematice otevírání hranic České republiky s okolními státy. Už před koncem jednání ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zveřejnil detaily: "Dnes od 12:00 cestování do Rakouska a Maďarska bez kontrol a omezení, tedy jako dřív. S Německem jednání pokračují, Češi se od dnešního poledne mohou vracet bez testu." Na německé straně ale stále platí některá omezení.

Otevírání hranic s Polskem se zatím podle Petříčka neřeší, polská strana totiž ještě nezveřejnila podmínky pro vstup do země ani orientační datum pro rozvolňování opatření na hranicích.

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci uvedl, že vláda v případě druhé vlny koronaviru plošná opatření znovu nezavede. "Já jen chci říct, že si myslím, že bychom se neměli strašit druhou vlnou, že jsme na to připraveni. Samozřejmě naši lékaři doporučují, aby se lidi očkovali proti chřipce. To je jako důležité, ale náš hlavní úkol je, abychom zvládli tu ekonomickou krizi, která tu je. A to se týká celé Evropy," sdělil Babiš a doplnil: "Já vůbec nechápu, co od nás opozice chce, jaký plán. Když někdy budeme mít pocit, že je tady nějaký zvýšený výskyt, tak samozřejmě budeme reagovat velice rychle, ale už to nebude nikdy plošné opatření."

Možné změny v režimu na státních hranicích potvrdil ministr už ve čtvrtek: "S německým ministrem zahraničí jsme se dnes bavili o normálním cestování přes českoněmecké hranice. Detaily schválíme zítra na vládě, ale je to na spadnutí. Díky všem za trpělivost."

Původně se počítalo s rozvolněním pravidel od 15. června, kdy se měla bezpečnostní opatření řídit podle takzvaného "cestovního semaforu". Ten určuje, jaká v okolních zemích panuje epidemiologická situace, podle toho se pak určuje, jaké podmínky musí člověk splnit, aby mohl přicestovat či se vrátit do České republiky.

Už při návštěvě Igora Matoviče premiéři ČR a SR oznámili, že se jakákoliv vzájemná cestovní omezení ruší. Od čtvrtka je tak možné přecházet hranice se Slovenskem, aniž by musel mít člověk platný test na Covid-19 s negativním výsledkem.

Související obsah

Ve středu oznámilo zrušení povinnosti mít negativní test pro překročení hranic i Rakousko. "Mluvil jsem s rakouským kolegou, bude to platit nejspíš od čtvrteční půlnoci. Budu navrhovat, aby i naší straně se pravidla změnila dřív," reagoval na informaci Petříček.

Aktuální situaci na hranicích s Rakouskem uvidíte v reportáži:

"Co se týká zemí mimo EU a Schengen, chceme jednotný postup Unie už proto, aby například platily stejné podmínky pro cestování do/z dané země ze všech evropských letišť," doplnil Petříček.

Na reportáž TV Nova o návštěvě slovenského premiéra v Česku, během které oznámil zrušení všech omezení pro překročení společných hranic, se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz