Ekonomika

S koupí nemovitosti počkejte, radí ekonom. Hypotéky začaly zlevňovat

I na bankách se podepsala koronavirová krize - v České republice začaly plošně zlevňovat hypotéky, což lidem dává naději na levnější vlastní bydlení. Pokud na koupi nemovitosti nutně nespěcháte, ekonom radí chvíli počkat. Je totiž vysoce pravděpodobné, že zlevňování bude pokračovat.

Koronavirová krize může být v některých ohledech i pozitivní. Kromě výrazného poklesu cen pohonných hmot začaly plošně zlevňovat i hypotéky. "Poprvé od loňského září lze v těchto dnech hovořit o opravdu plošném zlevňování hypoték. Od 1. června citelně snížila své hypoteční sazby Komerční banka. Připojuje se tak k dalším velkým bankám, které podobný krok v poslední době učinily," říká ekonom Lukáš Kovanda.

Některé banky nabízejí u pětiletých fixací sazbu až pod dvě procenta. "Ke snížení sazeb pod hranici dvou procent se tyto banky uchýlily v důsledku koronavirové krize, která zprostředkovaně způsobuje snižování tržních úrokových sazeb, od nichž banky odvozují své hypoteční sazby," vysvětluje Kovanda.

Naposledy podle něj některá z bank nabízela při pětileté fixaci úrovou sazbu pod dvě procenta v roce 2018. Velké banky na konci roku 2017. "Lze tedy říci, že hypotéky jsou dnes v řadě případů nejlevnější za 2,5 roku. A je pravděpodobné, že budou zlevňovat i nadále," tvrdí Kovanda.

Související obsah

"Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily potenciální klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali. Ale přesně to se nyní jeví jako nejrozumnější postup. Kdo nemovitost opravdu nutně nepotřebuje hned teď, měl by s jejím pořízením vyčkat. A s hypotékou také," pokračuje ekonom.

"Za rok touto dobou budou jak nemovitosti, tak hypotéky citelně levnější než dnes. Člověk tak ušetří třeba statisíce za samotnou nemovitost a třeba i tisíce na měsíční splátce hypotéky," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz