Domácí

Operátoři zrušili nově zavedený poplatek! Neplatil ani dva měsíce

Operátoři zrušili nově zavedený poplatek! Neplatil ani dva měsíce
Zdroj: Thinkstockphotos

Všichni tři největší mobilní operátoři na českém trhu oznámili, že ruší poplatek za vrácení nevyčerpaného kreditu. To jim umožňovala novela zákona, která platí od začátku dubna, a původně se ho rozhodli využít. Výši poplatku pak začal prověřovat Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Novela zákona mimo jiné zavedla vracení nevyčerpaného kreditu, pokud o to zákazník požádá do 30 dnů od vypovězení smlouvy. Zároveň umožnila operátorům za službu účtovat poplatek, který ale nesměl být vyšší než opravdové náklady.

Společnost O2 po zákaznících za vrácení kreditu žádala 199 korun, Vodafone 149 korun a T-Mobile necelých 119 korun. ČTÚ pak v květnové monitorovací zprávě oznámil, že prověřuje, zda cena opravdu odpovídá vynaloženým nákladům.

Do poloviny června ale všichni tři velcí mobilní operátoři poplatek zrušili. Vodafone o tom informoval v tiskové zprávě, O2 a T-Mobile to udělali v tichosti. Informoval o tom portál penize.cz a následně také telekomunikační úřad.

"Oceňujeme takový samoregulační přístup mobilních operátorů jako nepochybně pozitivní a prospotřebitelsky orientované rozhodnutí," zhodnotila změnu předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková s tím, že s operátory o celé věci aktivně diskutovali.

Související obsah

Nově tak lidé, kteří se například rozhodnou přejít k jinému operátorovi, o nevyčerpaný kredit nepřijdou a nemusí ani přemýšlet, zda se jim vůbec vyplatí o něj žádat. Kromě toho novela přinesla také snadnější přechod od jedné mobilní společnosti k jiné.


V Česku jsou stále místa bez pokrytí mobilním signálem. Kde je problém největší, se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz