Zahraničí

Karibik zasypal saharský prach. Písek nad Atlantikem je vidět i z vesmíru

Obrovská mračna saharského prachu putovala přes Atlantik a pohltila oblast Karibiku. Na sociálních sítích se objevují videa a fotografie, která zobrazují sníženou viditelnost a zastíněnou oblohu. Prach se v nejbližších dnech dostane i do Spojených států. Podle odborníků se jedná o nejhorší situaci za posledních zhruba 50 let.

Masivní oblak saharského prachu v těchto dnech zasáhl oblast Karibiku, kam putoval více než pět tisíc kilometrů přes Atlantik ze západní Afriky. Tato oblaka nad Atlantským oceánem jsou běžným jevem, letos je však částic písku neobvykle mnoho. V Karibiku to nyní vypadá, jako by ve vzduchu bylo nadměrné množství smogu.

Jindy modrá obloha je zakalená a viditelnost je výrazně snížená. Ostrovy jako by zcela pohltila hustá mlha. Místní obyvatelé na sociálních sítích sdílejí fotografie, na kterých ukazují rozdíl mezi běžným stavem a současnou situací.

Očekává se, že prachová mračna se koncem tohoto týdne dostanou do Mexického zálivu a Spojených států. Letos je jejich hustota mimořádná. Podle některých záznámů mají oblaka nejvyšší koncentraci prachových částic za posledních padesát až šedesát let, uvedl zpravodajský web WHSV.com. V USA by však neměla být situace tak vážná jako v Karibiku.

Prach nad Atlantikem pokrývá tak ohromnou rozlohu, že jej lze pozorovat i z vesmíru. "Dnes jsme letěli nad tímto mračnem v Atlantiku. Úchvatné, jak velkou oblast pokrývá," napsal astronaut NASA Douglas Hurley k fotografii pořízené z vesmíru, kterou sdílel na sociálních sítích.

Související obsah

Takto velký mrak může podle Severe Weather Europe způsobit změnu počasí, protože s sebou přináší suchý vzduch a málo srážek. Mračna saharského prachu potlačují tvorbu tropických bouří. V České republice ani celé Evropě však v nejblížší době počasí nijak neovlivní, upozorňuje meteoroložka Dagmar Honsová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz