Domácí

Kvůli Covid-19 jsou v ohrožení letní brigády. Sehnat přivýdělek bude těžší

Kvůli Covid-19 jsou v ohrožení letní brigády. Sehnat přivýdělek bude těžší
Zdroj: Getty Images

S letními brigádami to letos nevypadá příliš dobře. Nabídka práce je omezená kvůli růstu nezaměstnanosti a pandemii koronaviru. O brigády má zájem víc lidí, pracovních pozic je ale méně. Například odvětví gastronomie a hotelnictví, která jsou krizí silně postižená, nabídkami práce letos v létě rozhodně oplývat nebudou.

Podle statistik Úřadu práce ČR nezaměstnanost v květnu narostla na 3,6 procenta a podle expertů to ještě není strop - ten nejhorší nárůst máme podle nich teprve před sebou. Aktuálně je nezaměstnanost nejhorší od roku 2018, nicméně poptávka po práci začíná převyšovat nabídku.

Současná situace tak příliš nenahrává letním brigádám. O ty je letos kvůli pandemii koronaviru zvýšený zájem. Rozhlížet se po nich ve velkém začali například pracovníci v gastronomii či hotelnictví, kteří kvůli vládním opatřením přišli o práci. Očekává se zvýšený zájem o přivýdělek u živnostníků, kteří donedávna čerpali pomoc od státu.

Brigádníci si letos v létě nebudou moci vybírat z tradičních odvětví, na která jsou zvyklí. "Oproti minulým letům máme minimum poptávek z oblasti služeb, především gastronomie a hotelnictví," řiká spoluzakladatel webu JenPráce.cz Radovan Hypš. "Nejčastěji hledají zaměstnance zaměstnavatelé z logistických firem, včetně kurýrních služeb," dodal.

Související obsah

Během epidemie se velkému zájmu těšily velkoobchody, pro brigádníky to však není příliš lákavá varianta přivýdělku o letních prázdninách. "Ti, co teď hledají práci, se už nespokojí s časově náročnými variantami typu práce v supermarketech nebo rozvážení zásilek. Když přijde na brigády, cení tito uchazeči především časovou flexibilitu a jistý výdělek," tvrdí Hypš.

"V gastronomii navíc často počítají s přidanou hodnotou, kterou jim zajišťují dýška od zákazníků," dodává. S takovými požadavky ale mohou letos pořádně narazit.

Narostl také zájem teenagerů, kterým ještě nebylo 18 let, neboť kvůli uzavření škol se jim prázdniny prodloužily o čtyři měsíce. Přebytek volného času by rádi využili k přivýdělku, situace jim však příliš nakloněná není. Pracovních pozic, které nevyžadují kvalifikaci a jsou fyzicky nenáročné, je po pandemii velmi málo.

Související obsah

Samozřejmě také panují rozdíly mezi regiony. V Praze, dalších krajských městech a turisticky oblíbených lokalitách se dá očekávat, že se situace brzy zlepší. Ve zbytku republiky to však slibně nevypadá. Nejznatelnější výpadek brigád postihl Ústecký kraj.

"Nabídka není tak pestrá, což je vzhledem k právě proběhlé krizi logické. Podle zákona nemůžou mladší 18 let přijít na pracovišti do styku s alkoholem nebo penězi. Nabídka brigád je kvůli tomu pro nás ještě omezenější," svěřila se 17letá Viktorie z Teplic.

Dívky jsou navíc oproti chlapcům znevýhodněné tím, že nemohou vykonávat manuálně náročnější práci. "Ve výhodě jsou ti, kteří mají v některé z firem nebo podniků někoho známého. Pokud tam nikoho neznáte, dost pravděpodobně budete mít hledání brigády o dost složitější," vysvětluje Viktorie.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz